Očekuje se da će globalni kapitalni izdaci za mobilne mreže u 2025. godini dosegnuti približno 180 milijardi američkih dolara, pri čemu se značajan udio usmjerava u privatne 5G mreže. Takve mreže postaju ključna infrastruktura za industrijske primjene u segmentima poput pametnih tvornica, automatiziranih skladišta, pametnih gradova i autonomne mobilnosti.
Telekomunikacijska industrija u 2025. godini ulazi u novu fazu digitalne transformacije, potaknuta ubrzanim razvojem 5G i 5.5G tehnologija. Te napredne mreže omogućuju ne samo brže prijenose podataka i znatno nižu latenciju, već otvaraju vrata inovativnim primjenama poput virtualne stvarnosti (VR), proširene stvarnosti (AR), Interneta stvari (IoT), te sve važnijih rješenja u području umjetne inteligencije na rubu mreže (edge AI).
Očekuje se da će globalni kapitalni izdaci za mobilne mreže u 2025. godini dosegnuti približno 180 milijardi američkih dolara, pri čemu se značajan udio usmjerava u privatne 5G mreže. Takve mreže postaju ključna infrastruktura za industrijske primjene u segmentima poput pametnih tvornica, automatiziranih skladišta, pametnih gradova i autonomne mobilnosti. IDC i Omdia ističu da rast interesa za 5.5G donosi i prve komercijalne implementacije tehnologija koje omogućuju gigabitne brzine u stvarnom vremenu i podršku za više od 100 milijardi povezanih uređaja. Upravo o svemu tome razgovaramo s Dejanom Ljuštinom iz Vision Partnersa, o gadgetimna i novim rješenjima baziranim na umjetnoj inteligenciji s Benjaminom Braunom CMO-om Samsung Europa, a o razvoju tržišta sa Stefanom Streitom, CMO, TCL Europa. Na kraju emisije o mobilnim mrežama i njezinom razvoj razgovaramo s Nora Wahby, čelnicom Ericssonove jedinice Sjeverna i srednja Europu.
Pritom treba spomenuti da telekomi žele monetizaciju 5G tehnologije prelazi granice tradicionalnih modela. Operateri sve češće uvode fleksibilne tarifne modele temeljene na performansama, poput naplate prema brzini prijenosa podataka ili razini latencije. To je posebno atraktivno za korisnike videoigara, profesionalne kreatore sadržaja te pretplatnike streaming servisa. U isto vrijeme, raste integracija OTT (over-the-top) sadržaja u telekom pakete — ne samo u obliku filmova i serija, već i kao interaktivni XR sadržaji i pristupi metaverzumu.
Holonet razvija platformu koja olakšava kreiranje svjetova te koristi vlastite tehnologije da olakša implementaciju različitih funkcionalnosti unutar njih. Među njima se ističu tehnologija za jednostavniju izradu digitalnih blizanaca i vlastiti sustav holograma. Zašto smatra da se metaverzum izlizao, gdje vide sebe i što je zapravo njihova platforma koja spaja virtualnu i proširenu stvarnost, omogućuje stvaranje imerzivnih webova i rješenja, za ICT na Ti govori jedan od osnivača Holoneta Darian Škarica.
Udruga DIH Innovamare predvodnik je digitalne i zelene transformacije plave ekonomije kroz inovativne pomorske tehnologije, održivi razvoj i očuvanje morske bioraznolikosti. Kao nositelj prestižnog priznanja Blue Champion Europske investicijske banke i Europske komisije, DIH Innovamare je prepoznat kao jedan od ključnih europskih projekata za obnovu oceana i voda. Osnovana u Šibeniku 2023., udruga povezuje znanstveni, gospodarski i javni sektor u razvoju naprednih rješenja za morske ekološke izazove i tehnološki napredak podvodnih operacija, o čemu smo razgovarali s Mateom Ivancom predsjednikom Upravnog odbora DIH Innovamare.
Hrvatsko tržište električnih vozila (EV) bilježi postupan, ali stalan rast, prateći globalne i europske trendove prema elektrifikaciji transporta. Iako su brojke prodanih EV-ova i dalje relativno niske u usporedbi s konvencionalnim vozilima, primjetan je porast interesa i kupnje, potaknut kombinacijom državnih poticaja, sve veće svijesti o ekološkim prednostima i rastućom ponudom modela.