Pametni gradovi više nisu samo dio daleke budućnosti – oni su stvarnost, a u njihovoj izgradnji pomaže im A1 Hrvatska. Najnoviji primjer su Grad Vodnjan i Općina Semeljci, gdje su inovativna digitalna rješenja i napredne aplikacije omogućile građanima jednostavniji, sigurniji i povezaniji svakodnevni život, dok su lokalne vlasti dobile učinkovite alate za modernije i održivije upravljanje.
„Cilj A1 Hrvatska je pomoći gradovima i lokalnim zajednicama da postanu tehnološki napredniji, energetski učinkovitiji i bolje povezani. Time podižemo kvalitetu života građana, a timovima koji upravljaju gradovima pomažemo stvoriti digitalnu platformu koja omogućuje agilno upravljanje gradskom infrastrukturom - od parkinga i rasvjete do kvalitete zraka i pametnih pješačkih prijelaza“, istaknuo je Daniel Šimić, glavni direktor za poslovne korisnike tvrtke A1 Hrvatska.
U istočnoj Hrvatskoj, u Općini Semeljci, A1 je sudjelovao u realizaciji pametnog pješačkog prijelaza koji se nalazi ispred dječjeg vrtića i očitava pješački i automobilski promet te zvučnim i svjetlosnim signalima upozorava sudionike u prometu navodeći ih na veći oprez. Također, na zgradi Općine postavljen je uređaj za mjerenje kvalitete zraka, koji dolazi uz platformu za prikupljanje i obradu podataka te web i mobilnu aplikaciju.
„Općina Semeljci, korištenjem programa potpore iz EU fondova, napravila je konkretne korake prema pametnijoj i održivijoj budućnosti. Ovi projekti tek su početak - naš je cilj nastaviti ulagati u digitalna rješenja koja olakšavaju svakodnevicu, povećavaju sigurnost i doprinose održivom razvoju naše zajednice“, izjavio je Grga Lončarević, načelnik Općine.
Na drugom kraju Hrvatske, u Vodnjanu, A1 je instalirao komposter – sustav za pametno gospodarenje otpadom, kojeg u gradu smatraju početkom jedne važne priče za Vodnjan, ali i za cijelu Istru, osobito u gradskim četvrtima gdje građani nemaju mogućnost kompostiranja u vlastitim dvorištima.
„Komposter koji se nalazi na didaktičkoj farmi Udruge Istarsko – Ekomuzej bit će od velike koristi tijekom cijele godine. U stanju je dnevno obraditi više od 200 kilograma biootpada i pretvoriti ga u vrijednu sirovinu za naše vrtove i poljoprivredne površine. Svakodnevni korisnici sustava bit će posjetitelji didaktičke farme, a s obzirom da se farma nalazi u kompleksu škole pruža se prilika upoznavanja učenika s procesom reciklaže kuhinjskog i poljoprivrednog otpada. Projekt se provodi uz podršku EU fondova, a krenuli smo malim koracima kako bi svi građani, a posebno najmlađi naučili da ta vrsta otpada ne mora biti problem, već resurs koji može služiti društvu. Dugoročno, namjera nam je – sukladno općim uvjetima i mogućnostima – proširiti model prerade na druge institucije i kućanstva, kako bi održivo upravljanje organskim otpadom postalo standard, barem u okvirima Vodnjana i drugih manjih sredina koje za to imaju potencijal“, rekao je Edi Pastrovicchio, gradonačelnik Vodnjana.