Važno je naglasiti da u kibernetičoj sigurnosti treba gledati širu sliku. Politički poremećaji zbog izbora diljem svijeta također su utjecali na potrošnju u javnom sektoru. Unatoč tome, svjetsko tržište tehnologije kibernetičke sigurnosti poraslo je 9,9 posto na godišnjoj razini na 21,1 milijardu dolara.
Potrošnja za kibernetičku sigurnost potaknuta je većim poslovima u 2. kvartalu 24., jer su se dobavljači usredotočili na unakrsnu prodaju svojih platformi, prema Canalysu. To je unatoč tome što klijenti pažljivo provjeravaju proračune i trebaju im više vremena da potpišu ugovore zbog stalne makroekonomske neizvjesnosti.
Upravo o trenutnom stanju u kibernetičkoj sigurnosti, uvođenju NIS2 direktive, razgovaramo za ICTbusiness TV s Biljanom Cerin iz Ostendo Consultinga.
Važno je naglasiti da u kibernetičoj sigurnosti treba gledati širu sliku. Politički poremećaji zbog izbora diljem svijeta također su utjecali na potrošnju u javnom sektoru. Unatoč tome, svjetsko tržište tehnologije kibernetičke sigurnosti poraslo je 9,9 posto na godišnjoj razini na 21,1 milijardu dolara. Ovaj rast, iako malo ispod Canalysove najbolje prognoze, naglašava kontinuirano davanje prioriteta kibernetičkoj sigurnosti.
Podsjetimo, NIS2 direktiva predstavlja dosad najopsežniju EU direktivu o kibernetičkoj sigurnosti. Uz pojačane zahtjeve za upravljanjem rizicima i izvještavanjem o incidentima, širu pokrivenost sektora i subjekata te visoke kazne za neusklađenost, stotine tisuća EU organizacija morat će ponovno procijeniti svoje stanje kibernetičke sigurnosti.
Holonet razvija platformu koja olakšava kreiranje svjetova te koristi vlastite tehnologije da olakša implementaciju različitih funkcionalnosti unutar njih. Među njima se ističu tehnologija za jednostavniju izradu digitalnih blizanaca i vlastiti sustav holograma. Zašto smatra da se metaverzum izlizao, gdje vide sebe i što je zapravo njihova platforma koja spaja virtualnu i proširenu stvarnost, omogućuje stvaranje imerzivnih webova i rješenja, za ICT na Ti govori jedan od osnivača Holoneta Darian Škarica.
Udruga DIH Innovamare predvodnik je digitalne i zelene transformacije plave ekonomije kroz inovativne pomorske tehnologije, održivi razvoj i očuvanje morske bioraznolikosti. Kao nositelj prestižnog priznanja Blue Champion Europske investicijske banke i Europske komisije, DIH Innovamare je prepoznat kao jedan od ključnih europskih projekata za obnovu oceana i voda. Osnovana u Šibeniku 2023., udruga povezuje znanstveni, gospodarski i javni sektor u razvoju naprednih rješenja za morske ekološke izazove i tehnološki napredak podvodnih operacija, o čemu smo razgovarali s Mateom Ivancom predsjednikom Upravnog odbora DIH Innovamare.
Hrvatsko tržište električnih vozila (EV) bilježi postupan, ali stalan rast, prateći globalne i europske trendove prema elektrifikaciji transporta. Iako su brojke prodanih EV-ova i dalje relativno niske u usporedbi s konvencionalnim vozilima, primjetan je porast interesa i kupnje, potaknut kombinacijom državnih poticaja, sve veće svijesti o ekološkim prednostima i rastućom ponudom modela.