Važno je naglasiti da u kibernetičoj sigurnosti treba gledati širu sliku. Politički poremećaji zbog izbora diljem svijeta također su utjecali na potrošnju u javnom sektoru. Unatoč tome, svjetsko tržište tehnologije kibernetičke sigurnosti poraslo je 9,9 posto na godišnjoj razini na 21,1 milijardu dolara.
Potrošnja za kibernetičku sigurnost potaknuta je većim poslovima u 2. kvartalu 24., jer su se dobavljači usredotočili na unakrsnu prodaju svojih platformi, prema Canalysu. To je unatoč tome što klijenti pažljivo provjeravaju proračune i trebaju im više vremena da potpišu ugovore zbog stalne makroekonomske neizvjesnosti.
Upravo o trenutnom stanju u kibernetičkoj sigurnosti, uvođenju NIS2 direktive, razgovaramo za ICTbusiness TV s Biljanom Cerin iz Ostendo Consultinga.
Važno je naglasiti da u kibernetičoj sigurnosti treba gledati širu sliku. Politički poremećaji zbog izbora diljem svijeta također su utjecali na potrošnju u javnom sektoru. Unatoč tome, svjetsko tržište tehnologije kibernetičke sigurnosti poraslo je 9,9 posto na godišnjoj razini na 21,1 milijardu dolara. Ovaj rast, iako malo ispod Canalysove najbolje prognoze, naglašava kontinuirano davanje prioriteta kibernetičkoj sigurnosti.
Podsjetimo, NIS2 direktiva predstavlja dosad najopsežniju EU direktivu o kibernetičkoj sigurnosti. Uz pojačane zahtjeve za upravljanjem rizicima i izvještavanjem o incidentima, širu pokrivenost sektora i subjekata te visoke kazne za neusklađenost, stotine tisuća EU organizacija morat će ponovno procijeniti svoje stanje kibernetičke sigurnosti.
Pred vama je posljednja ICTbusiness TV emisija s ovogodišnjeg najvećeg svjetskog sajma mobilne telefonije MWC koji je održanu u Barceloni. Ukupno 35 intervjua, preko 150 tisuća koraka u 6 dana, 8 TV emisija, stotinjak tekstova i sve važno što se događalo i što je posljedica onog što se pričalo i događa se i dan danas.
Polako se bližimo kraju ekskluzivnim TV emisijama s MWC 2025 iz Barcelkone, a u ovoj emisiji donosimo niz zanimljivih razgovora. Tehnologije poput umjetne inteligencije, fleksibilnih zaslona i naprednih sustava preporuka postaju dio svakodnevnog iskustva korisnika, dok telekom operatori ulažu u inovacije i digitalizaciju procesa kako bi zadržali lojalnost korisnika u sve konkurentnijem okruženju. Očekuje se da će integracija AI-a, razvoj pametnih uređaja i unaprjeđenje mrežnih kapaciteta obilježiti sljedeću fazu rasta ICT industrije.
Zagrebački inovacijski centar, poznat kao ZICER, ima bogatu tradiciju dugu više od 30 godina u razvoju inovativnog poduzetništva. Njegova priča počinje 1994. godine, kada je osnovan kao poduzetnički inkubator visokih tehnologija unutar KONČAR‑a, čime je postao jedan od prvih takvih centara u svijetu. Već 1998. godine upravljanje preuzima Grad Zagreb, a centar dobiva novo ime – Tehnološki park Zagreb. Tijekom godina, centar raste i postaje Razvojna agencija Zagreb – Tehnološki park Zagreb, s naglaskom na podršku razvoju patenata, inovacija i izvozu u više od 48 zemalja svijeta. O razvoju razgovaramo s prvim čovjekom ZICERA Franom Šesnićem.