Značajni EU-ov zakon o umjetnoj inteligenciji službeno je stupio na snagu prošlog mjeseca, zahtijevajući od tvrtki ispunjavanje zahtjeva transparentnosti, objavljivanje detaljnih izvješća o sadržaju koji se koristi u obuci za umjetnu inteligenciju i provođenje sigurnosnih testova prije lansiranja proizvoda umjetne inteligencije.
Depositphotos
Tehnološki čelnici supotpisali su otvoreno pismo u kojem kritiziraju pravila Europske unije o umjetnoj inteligenciji i privatnosti podataka. Tvrtke upozoravaju zakonodavce da će fragmentirani pristup dodatno usporiti ekonomski i tehnološki napredak bloka.
Više od 40 rukovoditelja i istraživača, uključujući izvršnog direktora Ericssona Borjea Ekholma, izvršnog direktora Meta Platforms Marka Zuckerberga i šefa Spotifyja Daniela Eka, potpisalo je pismo u kojem se navodi da je Europa postala manje konkurentna i manje inovativna u usporedbi s drugim regijama zbog nekonzistentnog regulatornog odlučivanja. Tvrtke, koje uključuju tehnološke i istraživačke institucije, također su se žalile na intervencije nadležnih za zaštitu podataka koje su dovele do nesigurnosti oko toga koji se skupovi podataka mogu koristiti za obuku modela.
"To znači da sljedeća generacija modela AI otvorenog koda i proizvoda, usluga koje gradimo na njima neće razumjeti niti odražavati europsko znanje, kulturu ili jezike", stoji u pismu. Rukovoditelji također upozoravaju da će kontinent propustiti inovacije kao što je Meta AI asistent, a europsko predstavljanje usluge odgođeno je zbog problema s privatnošću podataka.
Značajni EU-ov zakon o umjetnoj inteligenciji službeno je stupio na snagu prošlog mjeseca, zahtijevajući od tvrtki ispunjavanje zahtjeva transparentnosti, objavljivanje detaljnih izvješća o sadržaju koji se koristi u obuci za umjetnu inteligenciju i provođenje sigurnosnih testova prije lansiranja proizvoda umjetne inteligencije. Nedostatak jasnoće i usklađenosti u pravilima koja reguliraju razvoj i primjenu umjetne inteligencije spriječit će EU da iskoristi prednosti modela otvorenog koda i multimodalnih modela, koje su potpisnici opisali kao dva kamena temeljca inovacije umjetne inteligencije.
U pismu se nadalje tvrdi da će nedostupnost modela granične razine poput Llame lišiti Europljane tehnološkog napretka koji uživaju u SAD-u, Kini i Indiji, budući da je tehnologija napredovala u istraživanju u raznim industrijama. “Regulatori EU-a mogu odlučiti ponovno potvrditi načelo harmonizacije sadržano u regulatornim okvirima poput GDPR-a tako da se inovacije umjetne inteligencije ovdje događaju u istom opsegu i brzinom kao i drugdje. Ili može nastaviti odbijati napredak, izdati ambicije jedinstvenog tržišta i gledati kako ostatak svijeta gradi na tehnologijama kojima Europljani neće imati pristup”, dodaje se u pismu.
Globalna tržišta zabilježila su mješovita kretanja 6. svibnja 2025. Dok su azijske burze uglavnom porasle potaknute optimizmom oko potencijalnih trgovinskih pregovora i lokalnih poticaja, na europskim tržištima prevladala je opreznost uslijed političkih događaja i neizvjesnosti oko tarifa. Istodobno je Wall Street dan zaključio padom jer su ulagači iščekivali ishod sastanka Federalnih rezervi te čvršće naznake rješavanja carinskih napetosti između SAD-a i Kine.
Umjetna inteligencija više nije tehnologija budućnosti – ona već oblikuje svakodnevno poslovanje, odlučuje o konkurentnosti i otvara nova vrata suradnji. To je bila središnja poruka drugog izdanja međunarodne konferencije „Izazovi implementacije umjetne inteligencije u poduzeća – godinu dana poslije“, održane u Infobipovu kampusu u Zagrebu. Stručnjaci iz Hrvatske i Slovenije složili su se: vrijeme je da prijeđemo iz faze eksperimentiranja u fazu odgovorne, strateške i zajedničke primjene AI-ja.
Kineski predsjednik Xi Jinping usmjerio je nacionalni fokus na umjetnu inteligenciju, istaknuvši kako očekuje da Šangaj predvodi razvoj strategije i upravljanja umjetnom inteligencijom u zemlji.