TELEKOMUNIKACIJE

Revolut planira lansirati MVNO

Tvrtka, koja tvrdi da globalno ima više od 50 milijuna korisnika, uglavnom zbog svojih financijskih usluga, omogućit će postojećim korisnicima da se upišu na listu čekanja kako bi među prvima dobili pristup usluzi Mobile Plans, po uvodnoj mjesečnoj cijeni od 12,50 funti.

Revolut planira lansirati MVNO

Revolut je najavio planove za pokretanje MVNO (mobilnog virtualnog mrežnog operatora), najprije u Ujedinjenom Kraljevstvu i Njemačkoj. Ova fintech tvrtka tvrdi da ovim potezom ulazi u izravnu konkurenciju s tradicionalnim pružateljima mobilnih mreža koji, kako navodi, naplaćuju pretjerane naknade za roaming unutar Europe. Tvrtka, koja tvrdi da globalno ima više od 50 milijuna korisnika, uglavnom zbog svojih financijskih usluga, omogućit će postojećim korisnicima da se upišu na listu čekanja kako bi među prvima dobili pristup usluzi Mobile Plans, po uvodnoj mjesečnoj cijeni od 12,50 funti. Ova tarifa uključivat će neograničene pozive, SMS poruke i podatkovni promet u zemlji, te 20 GB roaming podatkovnog prometa unutar Europe i SAD-a, bez ugovorne obveze. Revolut također planira u budućnosti proširiti ovu uslugu i na druga tržišta.

Mobile Plans temelji se na uvođenju Revolutove eSIM usluge iz 2024., za koju tvrtka navodi da je korištena na više od 100 lokacija diljem svijeta i da je njihov najkorišteniji proizvod izvan bankarskog segmenta. Nova mobilna usluga bit će integrirana unutar Revolut aplikacije, s intuitivnim praćenjem korištenja i upravljanjem unutar aplikacije.

Hadi Nasrallah, generalni direktor za telekomunikacije i direktor maloprodaje u Revolutu, izjavio je kako uspjeh s eSIM-om pokazuje da je mobilni sektor zreo za temeljitu promjenu. "Po našem mišljenju, potrošači pate zbog postojećih mrežnih rješenja zbog netransparentnih i skrivenih troškova, lošeg korisničkog iskustva i zastarjelog, teško razumljivog korisničkog sučelja." Dodao je kako je ovo još jedan korak Revoluta u telekomunikacije, sektor u kojem su inovacije prijeko potrebne.

Revolutov ulazak u svijet mobilnih usluga kroz MVNO model strateški je potez koji odgovara trendu konvergencije između financijske tehnologije i digitalnih usluga. Uvođenje telekom usluga može dodatno učvrstiti Revolutovu poziciju kao sveobuhvatne digitalne platforme. Analitičari navode da bi ovakav model mogao donijeti značajnu disrupciju na tržištu, posebno među mlađim korisnicima i digitalnim nomadima, koji traže jednostavne, fleksibilne i transparentne usluge.

Prema izvješću Juniper Researcha iz 2024., očekuje se da će broj korisnika globalnih eSIM usluga narasti na više od 3 milijarde do 2030. godine, pri čemu fintech i Big Tech igrači imaju sve veću ulogu. Gartner i IDC ističu kako je povećana potražnja za sve-u-jednom digitalnim rješenjima i snažna orijentacija korisnika prema aplikacijama koje kombiniraju financije, komunikaciju i upravljanje osobnim podacima ključna prednost Revoluta.

Ovaj potez mogao bi dodatno motivirati tradicionalne telekom operatere na ubrzane promjene u korisničkom iskustvu i cijenama, a u budućnosti otvoriti prostor za partnerstva s gradovima, pametnim rješenjima i integracijom u infrastrukturu digitalnih identiteta. U kontekstu europske regulative, važno je pratiti i reakcije nadzornih tijela, osobito u vezi s roaming regulacijom i neutralnošću mreže, jer bi fintech ulazak u telekomunikacije mogao potaknuti nova pravna tumačenja i okvire.

Ova inicijativa dolazi u kontekstu sve veće konvergencije financijskih i tehnoloških usluga s područjem mobilnih komunikacija. Ulaskom Revoluta u MVNO segment, tržište bi moglo doživjeti značajne promjene, posebno ako se uzme u obzir potencijalno povoljnija cijena i jednostavnost korištenja kroz aplikaciju koju korisnici već poznaju i koriste. S obzirom na rastući broj digitalnih nomada i korisnika koji često putuju, ponuda sa značajnim roaming uključenjem mogla bi biti posebno atraktivna. Prema analitičarima iz kompanija poput Juniper Researcha i Omdije, MVNO modeli koji se temelje na digitalnoj distribuciji i agregaciji usluga imaju sve veće šanse za uspjeh, osobito ako dolaze izvan tradicionalnog telekom sektora. Revolut, kao etablirani digitalni brend s korisničkom bazom koja je već navikla na disruptivne usluge poput multivalutnih računa i kripto-trgovanja, ima dobru poziciju za brzi ulazak na tržište.

Također, iz perspektive Europske unije i Ujedinjenog Kraljevstva, roaming i dalje predstavlja izazov za korisnike koji se kreću između različitih pravnih režima, a fleksibilna ponuda poput ove može zaobići mnoga regulatorna ograničenja. U kombinaciji s rastom popularnosti eSIM rješenja i smanjenjem hardverskih barijera (npr. potreba za fizičkom SIM karticom), Revolutova ponuda može dugoročno pridonijeti redefiniranju očekivanja korisnika od mobilnih usluga. Pitanje koje ostaje jest može li Revolut u kratkom roku osigurati stabilnu infrastrukturu putem svojih mrežnih partnera i pružiti istu kvalitetu usluge kao etablirani operateri, no sudeći prema dosadašnjoj agilnosti tvrtke, mnogi korisnici će im dati priliku.

Tržište virtualnih mobilnih operatera (MVNO) u Europi i svijetu posljednjih godina nastavlja rasti uz značajne promjene u strukturi i dinamici korisničke baze. Globalno, MVNO operateri zajedno služe stotine milijuna korisnika mobilnih usluga. U samoj Europi je još 2020. bilo preko 110 milijuna MVNO pretplatnika, a taj se broj u međuvremenu dodatno povećao, što čini značajan udio ukupnog tržišta. Europsko tržište ujedno drži najveći udio u globalnim MVNO prihodima, oko 44 posto u 2023.

Na globalnoj razini, prihodi MVNO-a u 2023. procjenjuju se na približno 80 milijardi dolara, uz predviđeni prosječni rast od oko 7 posto godišnje u idućem razdoblju. Očekuje se da bi se do ranih 2030-ih vrijednost globalnog MVNO sektora mogla udvostručiti i premašiti 140 milijardi dolara. Broj korisnika usluga virtualnih operatera također raste brže od ukupnog broja mobilnih pretplata – prema analizi Omdia, globalne MVNO pretplate povećavaju se oko 3,6 posto godišnje, dvostruko brže od prosjeka mobilnog tržišta (1,6 posto).

Međutim, trendovi variraju po regijama. U Amerikama (Sjevernoj i Južnoj) broj korisnika MVNO-a raste za oko 10 posto na godinu, dok Bliski istok i Afrika bilježe i preko 17 posto godišnjeg rasta kako ovi modeli ulaze na ta tržišta. Azija i Oceanija već imaju najveći broj MVNO pretplata (zbog velikih populacija), ali daljnji rast je umjereniji zbog zasićenosti ponude. Europa je, premda dugo predvodnik u MVNO segmentu, dosegnula zasićenje te bilježi čak i blago smanjenje ukupnog broja MVNO pretplata posljednjih godina.

Razlozi su snažna tržišna konkurencija (npr. vlastiti budžetni brendovi velikih operatera) i činjenica da su neki veći virtualni operateri prerasli u punopravne mrežne operatere s vlastitom infrastrukturom. MVNO-ovi su u mnogim zemljama osvojili značajan dio mobilnog tržišta. Primjerice, u Njemačkoj i Ujedinjenom Kraljevstvu virtualni operateri su već sredinom 2010-ih pokrivali oko 15 posto ili više korisnika mobilnih usluga, a Njemačka tradicionalno ima i najveći broj MVNO pretplata u Europi. Europsko tržište obuhvaća stotine različitih MVNO brendova, dok globalno djeluje preko 2000 takvih operatera. Među vodećim europskim MVNO-ima ističu se multinacionalni brendovi poput Lycamobile i Lebara, kao i popularni maloprodajni ili telekom brendovi (Virgin Mobile, Tesco Mobile, Giffgaff, PosteMobile). U Sjedinjenim Državama najveći MVNO operator je TracFone Wireless, koji sa svojim brendovima (poput Straight Talk) opslužuje više milijuna korisnika. Uz njega, veliki MNO-ovi u SAD-u drže i vlastite prepaid podbrendove (Metro by T-Mobile, Cricket Wireless itd.), a često su i otkupili uspješne nezavisne MVNO-e kako bi konsolidirali tržište.

U Japanu je zahvaljujući regulatornim mjerama udio MVNO pretplata narastao na oko 8 posto do 2018., a Kina danas ima preko 100 MVNO tvrtki koje zajedno opslužuju više desetaka milijuna korisnika mobilnih usluga. Također, na Bliskom istoku i u Africi djeluju novi virtualni operatori (primjerice Virgin Mobile na nekim arapskim tržištima), gdje analitičari predviđaju najbrži rast ovog segmenta u narednim godinama. Mnogi MVNO operateri posluju prema različitim poslovnim modelima.

Neki djeluju kao „brendirani preprodavači“ koji u potpunosti koriste mrežu matičnog operatora (wholesale model), drugi kao „light MVNO“ preuzimaju dio infrastrukturnih funkcija (vlastiti sustav naplate, SIM kartice i sl.), dok „full MVNO“ imaju gotovo potpunu kontrolu nad infrastrukturom osim radijskog spektra. Takva fleksibilnost modela omogućila je ulazak raznolikih igrača na tržište – od manjih virtualnih brendova do velikih trgovačkih lanaca ili čak banaka koje uvode mobilne usluge za svoje klijente.

Ključ uspjeha MVNO-a često leži u usmjerenosti na određene niše i specifične potrebe korisnika. Tako neke ponude ciljaju migrante i putnike izuzetno povoljnim tarifama za međunarodne pozive i roaming, druge privlače mlađe korisnike velikim podatkovnim paketima ili uključenim digitalnim uslugama, a treće se fokusiraju na IoT/M2M povezivost za poslovne korisnike. Za krajnje korisnike, prednosti koje donose MVNO operateri uključuju niže cijene, fleksibilnije pretplatničke pakete (bez dugih ugovora) i često više prilagođenu korisničku podršku. Upravo rastuća preferencija potrošača za povoljnijim i prilagodljivijim mobilnim uslugama dodatno potiče ekspanziju MVNO ponude.

Iako MVNO-i donose konkurenciju i inovacije, suočavaju se i s određenim izazovima. Regulacija ima ključnu ulogu: u razvijenim tržištima regulatorne mjere poput obveze veleprodajnog pristupa i prenosivosti broja znatno su olakšale ulazak MVNO operatera i povećale izbor za potrošače. Nasuprot tome, u nekim zemljama u razvoju matični operateri naplaćuju visoke veleprodajne cijene, a kako je prosječni prihod po korisniku nizak, MVNO-ovi teško postižu održivu profitnu maržu. Dodatni izazov je konkurencija od strane samih MNO-a, koji lansiranjem vlastitih niskobudžetnih brendova i preuzimanjem uspješnih virtualnih operatera ograničavaju prostor nezavisnim MVNO-ima na tržištu.

Unatoč ovim izazovima, očekuje se da će tržište virtualnih operatera nastaviti rasti i prilagođavati se novim trendovima u idućih nekoliko godina. Stručne analize predviđaju daljnji porast broja korisnika i prihoda MVNO-a, posebice u regijama izvan Europe gdje je penetracija još niska pa ima više prostora za ekspanziju. Segmenti poput M2M komunikacije i Interneta stvari (IoT) postaju sve važniji dio MVNO poslovanja – primjerice, u Europi je potražnja za M2M povezivošću putem MVNO-a među najbrže rastućim segmentima, s obzirom na to da sve više uređaja (vozila, strojeva, senzora) dobiva mobilnu vezu upravo putem virtualnih mrežnih operatera.

Tehnološki napredak poput eSIM tehnologije također olakšava prelazak korisnika između operatora i potpuno digitalno aktiviranje usluge, što ide u prilog agilnim virtualnim operaterima. Nadalje, dolazak 5G mreža i mogućnosti mrežne virtualizacije (poput „network slicing“-a) mogli bi stvoriti nove prilike za specijalizirane ili privatne MVNO usluge namijenjene određenim industrijama.

Očekuje se i nastavak partnerstava između klasičnih operatera i MVNO-a, ali i ulazak nekonvencionalnih igrača (poput tehnoloških tvrtki ili maloprodajnih lanaca) koji uz koncept „MVNO-in-a-box“ mogu lakše lansirati vlastite mobilne usluge. Zaključno, procjene sugeriraju da će MVNO-ovi nastaviti povećavati svoj tržišni udio te da bi do kraja desetljeća ukupna vrijednost ovog sektora mogla premašiti 140 milijardi dolara.