Kada na poslu „ne cvjetaju ruže“, plaća ne prati očekivanja ili odnosi u timu nisu onakvi kakvi bi trebali biti, mnogi se zapitaju - bi li mi negdje drugdje bilo bolje? Upravo na to pitanje već više od dva desetljeća odgovara istraživanje Poslodavac prvog izbora, koje provodi tvrtka Alma Career Croatia, poznata po brendu MojPosao.
U najnovijem istraživanju, provedenom tijekom 2025. godine na uzorku većem od 27.000 ispitanika, građani su sami, bez unaprijed ponuđenih odgovora, navodili tvrtke u kojima bi najradije radili. Riječ je o istraživanju koje se temelji isključivo na percepciji javnosti i slobodnom izboru ispitanika.
dm i dalje neprikosnoven
Titulu najpoželjnijeg poslodavca u Hrvatskoj šesnaestu godinu zaredom nosi dm-drogerie markt, čime potvrđuje dugogodišnju dominaciju na listi. Na drugom mjestu nalazi se Müller trgovina Zagreb, dok je treće mjesto zauzela Rimac grupa.

Među značajnijim pomacima ističe se Končar, koji je skočio s 20. na 9. mjesto, Atlantic Grupa s 10. na 5. poziciju, dok je Valamar napredovao s 18. na 14. mjesto. Zagrebački holding jedina je nova tvrtka na ovogodišnjoj listi, dok je Microsoft Hrvatska ispao s popisa.
Pobjednici po sektorima
Osim ukupnog poretka, istraživanje je izdvojilo i najpoželjnije poslodavce po djelatnostima. U opskrbi energijom to je HEP, u turizmu i ugostiteljstvu Valamar, a u financijama i osiguranju Erste banka.
U građevinarstvu se istaknuo Strabag, u prijevozu i skladištenju Hrvatska pošta, dok je u sektoru informacija i telekomunikacija prvo mjesto zauzeo Infobip.
U proizvodnji prehrambenih proizvoda najatraktivnija je Atlantic Grupa, u neprehrambenoj proizvodnji Rimac Group, među medijima Nova TV, dok je u trgovini i FMCG-u na vrhu dm-drogerie markt. U kategoriji NON FMCG trgovine najpoželjnija je IKEA.
Što zaposlenici danas najviše cijene?
Nakon nekoliko godina u kojima su dobri međuljudski odnosi bili ključan faktor, 2025. godina donosi promjenu - sigurnost radnog mjesta ponovno je na prvom mjestu među razlozima atraktivnosti poslodavca.
Slijede dobri odnosi i pozitivna radna atmosfera, mogućnost napredovanja i učenja, kvalitetan odnos nadređenih prema zaposlenicima te ravnoteža privatnog i poslovnog života.

Kada je riječ o beneficijama, zaposlenici najviše cijene bonuse za izvanredna postignuća, fleksibilno radno vrijeme i naknadu za putne troškove. Visoko su rangirane i edukacije, dodatni dani godišnjeg odmora te plaćene zdravstvene usluge iznad osnovnog paketa.
S druge strane, najmanje važnima smatraju bonus za preporuke, vikend druženja u organizaciji tvrtke te subvencioniranje kulturnih i sportskih aktivnosti.
Reputacija se gradi iznutra
Trećina ispitanika (32%) informacije o radu u tvrtki dobiva kroz razgovore sa sadašnjim ili bivšim zaposlenicima. Društvene mreže kao izvor informacija navodi 19% ispitanika, web stranice 18%, a portale za zapošljavanje 13%.

Podaci pokazuju i visoku razinu mobilnosti na tržištu rada. Čak 49% ispitanika često razmišlja o promjeni poslodavca, a 37% o tome razmišlja povremeno. No među onima koji rade kod svog poslodavca prvog izbora situacija je znatno drugačija - 45% uopće ne razmišlja o odlasku.