Tržište poštanskih usluga u Republici Hrvatskoj i u četvrtom je tromjesečju 2020. bilo pod snažnim utjecajem posljedica pandemije uzrokovane koronavirusom, a dodatno i potresa koji je pogodio pojedine dijelove države. Međutim, normalizacija većeg dijela gospodarskih aktivnosti, posebno onih koji utječu na potražnju za poštanskim uslugama, u četvrtom je tromjesečju u odnosu na prethodno utjecala na rast tržišta u gotovo svim segmentima, pokazuju najnoviji podaci domaćeg regulatora HAKOM-a.
U odnosu na treće tromjesečje ukupan broj poštanskih usluga tako je veći za 6,5 posto, ali je u odnosu na isto razdoblje prethodne godine ostvareno 9,1 posto manje usluga, što ukazuje kako će oporavak poštanskog tržišta i povratak na prijašnje stanje ipak potrajati. Na ukupan rast broja usluga najveći su utjecaj imale pismovne pošiljke, koje su u odnosu na prethodno tromjesečje rasle 6,5 posto te paketske usluge, koje su ponovno rasle nakon pada u trećem tromjesečju.
U četvrtom tromjesečju djelomično se normalizirao i prekogranični poštanski promet. Povećan je broj pošiljaka u međunarodnom prometu pa je, u odnosu na prethodno tromjesečje, broj usluga veći za 36 posto, a najveći utjecaj imao je veći broj prekograničnih paketa i usluga povezanih s e-trgovinom. Time je udjel međunarodnog prometa na ukupnom poštanskom tržištu povećan i na kraju godine je iznosio 10,1 posto.
Pozitivna kretanja na tržištu, vezana uz ostvarenje usluga, utjecala su i na prihode tako da su oni 14 posto viši nego u trećem tromjesečju, ali i 4,6 posto veći nego u istom razdoblju prošle godine. Iako je na godišnjoj razini broj usluga manji za oko 10 posto, prihodi su se smanjili samo 0,4 posto. Razlog je prvenstveno ostvarenje većeg broja usluga s nekom od dodanih vrijednosti, odnosno ekspresnih usluga, kojih je u 2020. bilo oko 14 posto više nego godinu ranije.
U posljednjem tromjesečju 2020. pojavio se jedan novi davatelj poštanskih usluga pa trenutačno usluge obavlja 23 davatelja od kojih je najveći HP-Hrvatska pošta d.d. s udjelom od 82,7 posto.
Nova studija tvrtke Juniper Research predviđa da će globalni prihodi od aplikacijskih programskih sučelja (API-ja) za mobilni identitet dosegnuti 22 milijarde dolara u 2029. godini, što je značajan porast s 2,4 milijarde dolara u 2025.
Suradnja između ACO-a (Automobile Club de l'Ouest, organizator utrke 24 sata Le Mansa) i projekta H24 za natjecanja bez emisija ojačana je najnovijim partnerstvom s Bosch Motorsportom.
Tijekom službenog posjeta Ujedinjenim Arapskim Emiratima, izaslanstvo UAE – Croatia Business Cluba, predvođeno predsjednikom Nevenom Roginićem, održalo je niz ključnih sastanaka s visokim predstavnicima Vlade UAE-a, gospodarskih komora i Delegacije Europske unije. Ovaj posjet predstavlja važan iskorak u institucionalnom pozicioniranju Hrvatske na jednom od najbržerastućih i strateški najvažnijih tržišta svijeta.