Koliko često bi trebali mijenjati posao da bismo bili zadovoljni i optimalno napredovali, bez rizika da zapnemo u "karijernom blatu"?
Depositphotos
U prošlosti je bilo sasvim uobičajeno provesti cijeli radni vijek kod istog poslodavca, no današnja poslovna dinamika donijela je potpuno novi pristup karijernom razvoju. Mijenjanje poslova tijekom karijere ili čak preusmjeravanje u drugu branšu postalo je norma. No, koliko često bi trebali mijenjati posao da bismo bili zadovoljni i optimalno napredovali, bez rizika da zapnemo u "karijernom blatu"?
Upravo tim pitanjem bavila se najnovija anketa koju je provela Alma Career Croatia, u kojoj je svoje stavove podijelilo više od 800 ispitanika.
Rijetki zagovaraju dugoročnu lojalnost poslodavcu
Većina ispitanika, njih 41%, smatra da je idealno mijenjati posao svake 2 do 4 godine kako bi se osigurala nova iskustva i izbjegla stagnacija. Ispitanici ističu kako nakon tog razdoblja često nedostaje prilika za daljnji razvoj, a radni zadaci postaju rutinski.
Druga velika skupina (38%) vjeruje kako bi radno okruženje trebalo mijenjati svakih 5 do 10 godina, navodeći da zasićenje i želja za novim izazovima opravdavaju promjenu. Za njih, povremena promjena koristi ne samo radnicima, već i tvrtkama.
Manji dio ispitanika (8%) sugerira promjenu posla svake godine ili dvije, osobito ako je riječ o okruženju bez mogućnosti napretka. Napominju kako prilike za bolje uvjete i veće plaće ne treba propuštati.
S druge strane, 13% anketiranih smatra kako dugoročna lojalnost može donijeti stabilnost, napominjući da radna okolina s pravednim uvjetima i mogućnostima razvoja pruža solidne razloge za ostanak kod istog poslodavca kroz čitavu karijeru.
Godina 2024. obilježila je rekordnu godinu za tržište poluvodiča, s godišnjim prihodima koji su premašili približno 25% i dosegli 683 milijarde dolara, prema podacima tvrtke Omdia.
U današnje digitalno doba važnije je nego ikad osigurati da su pametni telefoni vaše djece sigurni i zaštićeni. S porastom online prijetnji i vršnjačkog nasilja na društvenim mrežama, roditelji trebaju poduzeti proaktivne korake kako bi zaštitili uređaje svoje djece.
ERP sustavi više nisu tihi pomoćnici u pozadini poslovanja. Danas su srce agilnog odlučivanja, osnova svakodnevne učinkovitosti i ključni alat za planiranje budućeg rasta. No mnoge tvrtke i dalje rade u zastarjelim sustavima, skupljaju podatke iz nekoliko alata, a odluke donose bez potpune slike.