3 smjera razvoja umjetne inteligencije koje će prodrmati svijet startupa

3 smjera razvoja umjetne inteligencije koje će prodrmati svijet startupa
DepositPhotos

Umjetna inteligencija je posvuda, polako se postavlja u skoro pa svaki dio naših života, bili toga svjesni ili ne. Ipak, ta je tehnologija još uvijek u povojima i njen potencijal je izniman pa ne čudi što se za startupe koji je se tiču prikupljeno deset milijardi američkih dolara samo prošle godine. Sve to s nadom da će uskoro “isplivati“ nešto revolucionarno.

S obzirom da se radi o području koje rijetki potpuno razumiju, investitori su prilično oprezni, a s druge strane i voljni riskirati kako ne bi ostali kratkih rukava ukoliko nešto krene prema naprijed. No, ono što analitičari znaju, jest koje će tri stavke vezane uz umjetnu inteligenciju biti bitne kroz narednih pet ili deset godina. A to zapravo i određuje u kojem smjeru će ići investicije.

Nacionalna sigurnost

Bez sumnje, umjetna inteligencija nešto je što žele imati na što bolji način sve vlade svijeta, posebno one najjače. Uostalom ruski predsjednik Vladimir Putin rekao je da onaj tko prvi napravi napredak na području umjetne inteligencije, vladat će svijetom. Rusi bi voljeli biti ti, voljeli bi i Kinezi, ali čini se da Sjedinjene Američke Države ipak čine najznačajniji napredak.

Ipak imaju prednost u vidu velikih tehnoloških kompanija, koje prisno s njom surađuju čak i kontra volje njenih zaposlenika, kao Microsoft. Jasno je po tome, ako neki startup želi do slave, a njeni osnivači te investitori i do enormne količine novca, moraju napraviti napredak koji bi bio u fokusu američkim vlastima. Ili vlastima neke druge zemlje svijeta, ako startup nije u SAD-u.

Univerzalne platforme u industriji

Ili, kako s kaže u engleskom govornom području, cross-industry platforme, bit će ključ uspjeha. Već svjedočimo prisnoj suradnji financijskog i zdravstvenog sektora, a polako zahvaljujući robotici vidimo umjetnu inteligenciju i u građevinskom te automobilskom i sličnim sektorima. Svi si međusobno pomažu podacima, saznanjima i imaju u konačnici korist. Dakle, ključ je stvoriti AI proizvod koji se može koristiti "na više frontova".

AI "na rubu

Edge uređaji naziv je za koji podrazumijeva nosive uređaje, pametne uređaje za domove i automobile, pametne telefone i satove, pametne senzore i Internet stvari. U većini njih postoje digitalni asistenti kao Alexa, Siri, Google Assistant i Cortana, ali priča ide dalje zahvaljujući težnjama da se stigne do autonomnosti, ponajprije vozila. Spajanjem svih "edge" uređaja, može se doći do takve situacije i vrijedi utrošiti novac i vrijeme kako bi se ona stvorila u konačnici.