Studija potiče operatere da smanje cijenu A2P (Application-to-Person) SMS-a putem reguliranih međunarodnih cijena isporuke, stabilizirajući cijene kako bi osigurali da kapitaliziraju rastuću potražnju za porukama.
Depositphotos
Nova studija Juniper Researcha predviđa da će se tržišni udio SMS-a prema vrijednosti smanjiti na 32 posto globalnog prihoda od mobilnih poruka do 2029., u odnosu na 45 posto u 2024. Ovaj pad od 13 posto događa se u vrijeme kada potražnja za prometom mobilnih poruka značajno raste , rastući sa 189 bilijuna poruka poslanih 2024. na 280 bilijuna 2029. godine.
Izvješće navodi lažne SMS aktivnosti, previsoke cijene i dostupnost bogatijih alternativa kao pokretače pada SMS-a, potičući poduzeća da traže alternativne kanale za komunikaciju. Studija potiče operatere da smanje cijenu A2P (Application-to-Person) SMS-a putem reguliranih međunarodnih cijena isporuke, stabilizirajući cijene kako bi osigurali da kapitaliziraju rastuću potražnju za porukama.
Studija je identificirala RCS i OTT kao kanale za koje se očekuje da će poremetiti buduće tržište mobilnih poruka, pružajući sadržaj bogat značajkama i poboljšanu sigurnost. Međutim, Juniper Research savjetuje da prodavači mobilnih poruka moraju proaktivno osigurati sprječavanje prijevara putem univerzalnih RCS standarda i interoperabilne verifikacije preko OTT kanala za razmjenu poruka. Ovo će, kažu oni, osigurati da poduzeća koja troše novac nađu privlačnost u ovim obogaćenim medijskim kanalima.
“RCS i OTT poruke iskorištavaju sve veću potražnju za razgovornim porukama među korisnicima. Kao odgovor, operateri moraju jamčiti da su cijene RCS-a konkurentnije od cijena SMS-a kako bi izbjegli gubitak od OTT poruka. OTT poruke postojale su zajedno s SMS-om, a predviđamo sličan trend s RCS i OTT porukama,” primijetila je autorica istraživanja Georgia Allen.
Eutelsat je započeo pregovore s investitorima kako bi prikupio 1,5 milijardi eura za proširenje svoje konstelacije satelita u niskoj Zemljinoj orbiti. Operator razgovara s francuskom vladom, investicijskim fondom Fonds Stratégique de Participations, brodarskom tvrtkom CMA CGM i britanskom vladom.
Operatori u Hrvatskoj za sada koriste 5G non-standalone (NSA) arhitekturu, koja se oslanja na postojeću 4G infrastrukturu i čime se omogućio brži 5G rollout. Trenutna implementacija 5G stand-alone (SA) mreža je još uvijek u ranoj fazi, ali napreduje, odgovaraju na upit ICTbusiness.info iz domaćeg telekom regulatora Hrvatske agencije za mrežne djelatnosti (HAKOM). Međutim već se priča i o 6G mrežama, ali i potrebnim frekvencijama.