NOVI PROJEKT

Orange radi na umjetnoj inteligenciji koja bi trebala pokretati 5G mreže

"Moramo potpuno promijeniti našu mrežu iz statične u živi entitet."

Orange radi na umjetnoj inteligenciji koja bi trebala pokretati 5G mreže
Dražen Tomić / Tomich Productions

Mrežna segmentacija ili network slicing, značajka 5G mreža o kojoj se mnogo govori, omogućava operateru da osigura zajamčenu uslugu za skup korisnika - vezu s niskom latencijom gamerima ili brzu vezu za streamere.

Međutim, Bruno Zerbib nije baš oduševljen današnjom tehnologijom. Statički segment mogao bi poslužiti za nišnu uslugu s predvidljivim zahtjevima, ali masovno tržište treba nešto mnogo dinamičnije i responzivnije, kaže glavni direktor tehnologije i inovacija francuskog Orangea.

"Moramo potpuno promijeniti našu mrežu iz statične u živi entitet", izjavio je na nedavno završenom MWC sajmu u Barceloni.

Ova vizija mreže kao umjetno inteligentnog bića koje djeluje s minimalnom ljudskom intervencijom očito oduševljava visokog rukovoditelja Orangea. Poput ostalih telekomunikacijskih tvrtki zahvaćenih groznicom generativne umjetne inteligencije (GenAI), francuski operater - čije se mreže protežu kroz brojne europske i afričke zemlje - već je stavio chatbotove i sustave strojnog učenja u upotrebu za razne zadatke niže razine. Ali ove i sljedeće godine Zerbib namjerava ići mnogo dalje.

Već je u razgovorima s Orangeovim dobavljačima o razvoju sloja orkestracije pogonjenog umjetnom inteligencijom koji bi djelovao kao "mozak", prema njegovim riječima, i učinio cijelu mrežu mnogo autonomnijom. Ne očekuje se da će biti potpuno formiran pri rođenju. Orangeovi početni prioriteti su smanjenje prekida rada, poboljšanje upravljanja greškama i općenito povećanje dostupnosti mreže. Ali s gledišta potražnje kupaca, ono što Zerbib naziva "dinamičkom segmentacijom" visoko je na popisu.

Komercijalne ponude mrežne segmentacije danas su omogućene "samostalnom" verzijom 5G-a, koja zamjenjuje novi i sofisticiraniji 5G jezgreni sustav starim 4G sustavom. Problem, kako ga Zerbib vidi, je u tome što segmenti ostaju na mjestu, gutajući mrežne resurse, čak i kada nisu potrebni. To nije problem za koji vjeruje da se može riješiti na razini aplikacije.

"Ne vjerujem da će aplikacija uvijek znati treba li joj određeni skup mogućnosti, jer sama aplikacija ne razumije što joj treba", rekao je.

Značajka 5G jezgre poznata kao funkcija odabira mrežnog segmenta (NSSF) namijenjena je automatskom odabiru najprikladnijeg segmenta za korisnika ili aplikaciju. Ali, čak i to možda neće biti dovoljno za ono što Zerbib ima na umu.

Ishod svega ovoga, nada se Orangeov tehnički tim, bit će mreža koja može iznimno brzo premjestiti korisnika u segment i iz njega na temelju korisnikovih promjenjivih potreba iz trenutka u trenutak.

Također, Zerbib ističe priliku za tradicionalne dobavljače mrežne opreme kao što su Ericsson i Nokia, koji opskrbljuje Orangeovu 5G jezgru u Francuskoj.

Intrigantno, cijela ova priča dolazi samo nekoliko tjedana nakon što je Orange najavio blisko partnerstvo s Mistral AI, francuskom tvrtkom koja gradi velike jezične modele (LLM). Trenutno se smatra najvrjednijim AI startupom u Europi i mogao bi biti ključni element u Orangeovim planovima.

"Do sada smo obučili 60.000 ljudi unutar Orangea o umjetnoj inteligenciji i demistificiramo umjetnu inteligenciju kao prijetnju", naglasio je.