Orange je naveo da će usluga isporučivati brzine prijenosa podataka do 100 Mb/s, uz poštivanje nacionalnih propisa. U brifingu, izvršni direktor veleprodaje Orange Michael Trabbia rekao je da je veliki pobornik satelita, gdje to ima smisla
Dražen Tomić / Tomich Productions
Orange i Eutelsat su se udružili kako bi osigurali satelitsku širokopojasnu povezanost u izoliranim područjima Afrike i Bliskog istoka. Usluga će koristiti Eutelsatov geostacionarni satelit Konnect u Zemljinoj orbiti, s Jordanom, Obalom Slonovače, Senegalom i Demokratskom Republikom Kongo kao početnim ciljevima.
Orange je naveo da će usluga isporučivati brzine prijenosa podataka do 100 Mb/s, uz poštivanje nacionalnih propisa. U brifingu, izvršni direktor veleprodaje Orange Michael Trabbia rekao je da je veliki pobornik satelita, gdje to ima smisla. “U Africi to može imati itekako smisla. Čak i ako mnogo ulažemo u širenje naše mreže, još uvijek postoje neki značajni dijelovi teritorija koji nisu pokriveni.”
Trabbia je upozorio da satelitske usluge nisu lijek za sve probleme, s mogućnošću zagušenja u područjima s velikom koncentracijom korisnika. Identificirao je prilike za korištenje satelita za mobilnu povratnu vezu u udaljenim područjima Afrike koja nemaju optička vlakna te također u pomorskom sektoru. "Samo ne želim da ljudi to smatraju čarobnim rješenjem i da nam više ne treba zemaljska mreža, jer to nije stvarnost."
Trabbia je rekao da je dijeljenje spektra između europskih zemalja složeno jer postoji nekoliko zemalja i nekoliko operatora, od kojih svaki koristi svoj spektar. “Ako želite učiniti istu stvar s spektrom telekomunikacijskih kompanija, to bi bila noćna mora, jer ćete imati smetnje i imat ćete puno ograničenja. Vjerujemo da moramo razmisliti o alternativama za razmatranje ove vrste usluge u Europi.”
Orange je član IRIS2, nastojanja Europske unije za izgradnju satelitske konstelacije. Trabbia je rekao da se radi o dugoročnom projektu s uslugama koje će se vjerojatno pokrenuti 2030. „Prvo moramo dizajnirati, zatim izgraditi, pokrenuti i raditi. IRIS2 je zanimljiv jer će ugraditi 5G od samog početka.”
Telemach je uspješno osigurao iznimno kvalitetnu i stabilnu mobilnu mrežu tijekom najvećeg i organizacijski najzahtjevnijeg događaja u Hrvatskoj, ističu za ICTbusiness iz trećeg po veličini domaćeg telekom operatora Telemach Hrvatska. Uz optimizaciju kapaciteta u okolnim naseljima, na autocestama i širem području Zagreba, na sedam lokacija na mjestu održavanja koncerta postavljena je dodatna privremena mobilna infrastruktura. Stručnjaci Telemacha isplanirali su, postavili, optimizirali i nadzirali najmoderniju 4G i 5G tehnologiju na svijetu čime je omogućena besprijekorna povezanost i vrhunsko korisničko iskustvo unatoč izuzetno velikom broju korisnika i podatkovnom opterećenju.
Dok su se stotine tisuća posjetitelja slijevale na zagrebački Hipodrom i okolna područja zbog koncerta Marka Perkovića Thompsona 5. srpnja, malo tko je mogao zamisliti da će svi oni istodobno moći bez poteškoća telefonirati, razmjenjivati poruke i koristiti mobilni internet. No, zahvaljujući izuzetnoj predanosti i stručnosti djelatnika Hrvatskog Telekoma, to je postalo realnost – i to u okolnostima kakve još nisu zabilježene na svjetskoj razini, odgovaraju iz najjačeg domaćeg telekoma HT-a na upit ICTbusiness.info.
Mobilna industrija smanjila je operativne emisije za 8 posto u razdoblju od 2019. do 2023. godine, unatoč snažnom porastu potražnje. Ipak, GSMA upozorava da se trenutačni tempo mora više nego udvostručiti kako bi se ispunili ciljevi neto nulte emisije.