MOBILNE MREŽE

GSMA pozdravlja smanjenje emisija, ali poziva na dodatne napore

Na regionalnoj razini, Europa prednjači s 56-postotnim smanjenjem emisija od 2019., slijedi Sjeverna Amerika s 44 posto te Latinska Amerika s 36 posto. U Kini su emisije operatora pale za 4 posto u 2024., što je prvi pad nakon godina rasta, dok se korištenje obnovljive energije više nego učetverostručilo.

GSMA pozdravlja smanjenje emisija, ali poziva na dodatne napore
Depositphotos

Mobilna industrija smanjila je operativne emisije za 8 posto u razdoblju od 2019. do 2023. godine, unatoč snažnom porastu potražnje. Ipak, GSMA upozorava da se trenutačni tempo mora više nego udvostručiti kako bi se ispunili ciljevi neto nulte emisije. Najnovije izdanje godišnjeg izvještaja Mobile Net Zero, objavljeno uoči MWC-a u Šangaju, istaknulo je sve veći zamah u sektoru, gdje su operateri uspjeli smanjiti emisije iako je broj mobilnih priključaka porastao za 9 posto, a podatkovni promet se učetverostručio. Operateri su izvijestili o značajnom napretku u korištenju obnovljive energije – 37 posto električne energije dolazilo je iz obnovljivih izvora u 2023., u usporedbi s 13 posto u 2019. Ova tranzicija spriječila je procijenjenih 16 milijuna tona emisija.

Na regionalnoj razini, Europa prednjači s 56-postotnim smanjenjem emisija od 2019., slijedi Sjeverna Amerika s 44 posto te Latinska Amerika s 36 posto. U Kini su emisije operatora pale za 4 posto u 2024., što je prvi pad nakon godina rasta, dok se korištenje obnovljive energije više nego učetverostručilo. Međutim, industrijsko udruženje naglašava da bi, kako bi se ostvario cilj neto nule do 2050., emisije morale padati po stopi od 7,5 posto godišnje do 2030., što je više nego dvostruko brže od dosadašnjeg prosjeka. Preliminarni podaci za 2024. pokazuju pad emisija od 4,5 posto, što je poboljšanje u odnosu na prethodne godine, ali još uvijek ispod potrebnog tempa.

Izvještaj pokazuje da su napori na dekarbonizaciji potaknuti fokusom operatora na energetsku učinkovitost, uvođenje čiste energije poput solarne i baterijskih rješenja te postupno isključivanje zastarjelih mreža i korištenja dizelskih agregata. Dok neki tržišni akteri profitiraju od boljeg pristupa obnovljivoj električnoj energiji zbog politika i tržišnih uvjeta, GSMA upozorava da će za potrebna ubrzanja do 2030. biti potrebna veća dostupnost obnovljivih izvora u većem broju tržišta. Emisije iz opskrbnog lanca (Scope 3), koje nastaju kroz proizvodnju i logistiku, ostaju ključan izazov jer čine dvije trećine ukupnog ugljičnog otiska sektora. Zbog toga GSMA ističe važnost postavljanja znanstveno utemeljenih ciljeva i fokusiranja na smanjenje emisija kroz cijeli vrijednosni lanac.

Izvještaj također bilježi rastući interes za cirkularnu ekonomiju, pri čemu gotovo 90 posto ispitanih potrošača razmatra kupnju obnovljenih uređaja. Predviđa se da će tržište rabljenih uređaja dosegnuti 150 milijardi dolara do 2027. Steven Moore, voditelj klimatskih aktivnosti u GSMA-i, izjavio je da rezultati pokazuju kako industrija ne prakticira “greenwashing” ili “greenwishing”, nego “green acting” – odnosno djeluje konkretno. Ipak, naglasio je potrebu za bržim napretkom, snažnijim politikama, boljim pristupom obnovljivim izvorima energije i većom suradnjom unutar ekosustava.

Mobilna industrija ima ključnu ulogu u tranziciji prema održivom gospodarstvu zbog svoje sveprisutnosti i utjecaja na druge sektore. Uz stalni rast podatkovnog prometa i broja korisnika, povećava se potreba za energijom, ali i odgovornost prema okolišu. Korištenje obnovljivih izvora energije, optimizacija mreža i prelazak na cirkularne modele poslovanja sve su važniji kako bi se smanjio ugljični otisak industrije. Posebno su važne inicijative za smanjenje Scope 3 emisija, koje uključuju i partnere u opskrbnom lancu. Uvođenje strožih standarda i zakonodavstva, kao i zajedničke inicijative industrije, mogli bi dodatno ubrzati dekarbonizaciju. Sve veća popularnost rabljenih i obnovljenih uređaja ne samo da doprinosi smanjenju otpada, već i olakšava korisnicima pristup novim tehnologijama po povoljnijim cijenama. Suradnja između industrije, vlada i drugih dionika bit će ključna za postizanje klimatskih ciljeva i stvaranje otpornijeg i zelenijeg digitalnog ekosustava u budućnosti.