Može li 5G zamijeniti fiksni broadband u kućanstvima?

Može li 5G zamijeniti fiksni broadband u kućanstvima?
DepositPhotos

Operateri imaju veliku želju, da s mobilnom mrežom pete generacije (5G) naši domovi postanu bežični i “upravljani“ upravo tom vrstom tehnologije, umjesto dosadašnje koja se veže uz “žicu“. No, želje su jedno, realnost je drugo i zasad se čini da nije moguće odgovoriti izazovima.

Jer, dok 5G ima brzinu, nisku latenciju, učinkovitost i nisku potrošnju energije, infrastruktura još uvijek nije na razini da bi zadovoljila potrebe koje prosječno kućanstvo ima u današnje vrijeme. Jer, iako je 5G brz, optika i općenito brzi internet ne kaskaju ili nude veće brzine.

Također, 5G će još barem pet godina biti iznimno skupa tehnologija, što se vidi u slučajevima s pametnim telefonima, koji koštaju više od deset tisuća kuna samo zato što nude novu tehnologiju. I, kako prognoze pokazuju, narednih nekoliko godina cijene sigurno neće padati. Stoga, uvrstiti 5G u Internet stvari (IoT) još se uvijek čini u komercijalnom smislu nemogućim.

Nije ni to sve, signal koji nudi 5G još je uvijek nestabilan u smislu širenja kroz prepreke, odnosno, prostorije, što ga ne čini idealnim rješenjem za kućanstva. Naravno, obećanja postoje, realno je za očekivati da će 5G nuditi prije ili kasnije sve što aktualni kućni internet nudi, no narednih godina tome se ne treba nadati.

U Sjedinjenim Američkim Državama svakako hoće, posebno jer imaju poprilično skup internet, možda najskuplji na svijetu. Samim time, uvrstiti sve u jedno, bilo bi idealno. Jer, računica je jednostavna, 70 američkih dolara mjesečno košta neograničeni internet, uz popuste ako se kod određenog operatera kupi i mobilni uređaj na ugovor. Ako se zna i da 5G nudi 300 do 940 Mbps, jasno je da se to itekako mjeri s kućnim internetom. Dapače, brži je desetak puta od američkog prosjeka. To je što se preuzimanja podataka tiče, slanje je na oko 200 Mbps kod 5G i to je dvadesetak puta brže od američkog prosjeka.

Dakle, kad bi se riješilo pitanje nestabilnosti zbog prepreka koja postoje u kućanstvima, 5G bi mogao zamijeniti kućni internet, ali i donijeti iznimne uštede kućanstvima. I zapravo u konačnici za dijelove Hrvatske gdje je neisplativo provlačiti optiku do svakog kućanstva 5G mreže biti će zapravo najbolje rješenje za sve.