Domaći regulator telekomunikacijskog tržišta Hrvatska agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM) donio je odluku o deregulaciji domaćeg telekomunikacijskog tržišta kojima se na dijelu tržišta ukida HT-ova ova pozicija operatera s pretežitom tržišnom snagom što se osim na HT odnosi i na Iskon.
Tako se u odluci ističe da se utvrđuje da su mjerodavna tržišta: a) veleprodajnog lokalnog pristupa malog kapaciteta koji se pruža na fiksnoj lokaciji i b) veleprodajnog lokalnog pristupa velikog kapaciteta koji se pruža na fiksnoj lokaciji – nekonkurentna područja, podložna prethodnoj regulaciji.
Osim toga, u odluci stoji da trgovačko društvo Hrvatski Telekom d.d., Zagreb, Radnička cesta 21, OIB: 81793146560, određuje se operatorom sa značajnom tržišnom snagom na tržištima iz točke 1. izreke te mu se na tim tržištima određuju sljedeće regulatorne obveze: - obveza pristupa i korištenja posebnih mrežnih sastavnica i povezane opreme; - obveza nediskriminacije; - obveza transparentnosti uz obvezu objave standardne ponude; - obveza nadzora cijena i vođenja troškovnog računovodstva i - obveza računovodstvenog razdvajanja.
Ono što je najvažnije je da u odluci stoji da će se nakon isteka razdoblja od dvije godine od stupanja na snagu ove Odluke, Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti će, na temelju kriterija određenih u poglavlju 4 dokumenta „Analiza tržišta veleprodajnog lokalnog pristupa koji se pruža na fiksnoj lokaciji“, provesti provjeru statusa geografskih jedinica u cilju utvrđivanja mijenjaju li pojedine geografske jedinice status pripadanja konkurentnim, odnosno nekonkurentnim područjima, u odnosu na razdoblje stupanja na snagu ove Odluke. U skladu s utvrđenim, ukoliko je došlo do određenih promjena, ažurirat će se popis nekonkurentnih područja iz Privitka 1 i popis konkurentnih područja iz Privitka 2 dokumenta „Analiza tržišta veleprodajnog lokalnog pristupa koji se pruža na fiksnoj lokaciji“.
HAKOM se obvezao nakon dvije godine provesti provjeru statusa geografskih jedinica u cilju utvrđivanja mijenjaju li pojedine geografske jedinice status pripadanja konkurentnim, odnosno nekonkurentnim područjima, u odnosu na razdoblje stupanja na snagu ove Odluke. U skladu s utvrđenim, ukoliko je došlo do određenih promjena, ažurirat će se popis nekonkurentnih područja i popis konkurentnih područja. HAKOM smatra da u prethodno opisanom slučaju revizije statusa geografskih jedinica nije potrebno provoditi posebnu analizu tržišta sukladno članku 100. ZEK-a, budući da će se u tom slučaju raditi isključivo o primjeni unaprijed određenih kriterija za utvrđivanje statusa geografskih jedinica sadržanih u Poglavlju 4. dokumenta Analize tržišta te primjeni unaprijed određenih regulatornih obveza primjenjivih na konkretnom području kako je to prethodno navedeno u ovoj Odluci, bez ikakve izmjene njihova opsega.
Evo gdje će se dogoditi deregulacija:
Privitak 2 – Popis geografskih jedinica koje pripadaju Tržištu velikog kapaciteta - konkurentna područja
Dvanaest vodećih europskih telekomunikacijskih kompanija, uključujući Vodafone, Deutsche Telekom, Telefonicu, Orange i Telecom Italiju, izdalo je zajedničko upozorenje regulatorima Europske unije u vezi s dodjelom gornjeg dijela 6 GHz spektra. U pismu koje su potpisali njihovi glavni tehnički direktori, operatori pozivaju na strateško i odlučno djelovanje – kako bi se cijeli pojas 6425–7125 MHz stavio na raspolaganje mobilnim mrežama.
Revolut je najavio planove za pokretanje MVNO (mobilnog virtualnog mrežnog operatora), najprije u Ujedinjenom Kraljevstvu i Njemačkoj. Ova fintech tvrtka tvrdi da ovim potezom ulazi u izravnu konkurenciju s tradicionalnim pružateljima mobilnih mreža koji, kako navodi, naplaćuju pretjerane naknade za roaming unutar Europe.
Američka vlada dodala je satelitsku pokrivenost za svoje pomorske snage od Intelsata. Tvrtka je osigurala 12-mjesečni ugovor s Američkim svemirskim snagama za pružanje Ministarstvu obrane globalne pomorske pokrivenosti u obliku propusnosti satelitskih komunikacija, opreme i usluga.