Dobra godina

DT očekuje stabilno poslovanje u 2023.

DT očekuje stabilno poslovanje u 2023.
Dražen Tomić / Tomich Productions

U prva tri mjeseca ove godine Deutsche Telekom je zabilježio nastavak snažnog rasta broja korisnika i ostvario dobre financijske KPI. Grupni prihodi porasli su za 0,3 posto na 27,8 milijardi eura, s prihodima od usluga, koje su ključne za poslovni razvoj, porasli su za 3,5 posto na 22,8 milijardi eura.

Prilagođeni EBITDA AL porastao je za 0,9 posto na 10 milijardi eura. Na organskoj osnovi, tj. isključujući tečajne fluktuacije i promjene u sastavu Grupe, prihodi su smanjeni za 0,5 posto, prihodi od usluga povećani su za 2,6 posto, a prilagođeni EBITDA AL povećan je za 1,0 posto. Prilagođeni temeljni EBITDA AL, tj. isključujući učinak povlačenja iz poslovanja najma terminalne opreme u Sjedinjenim Državama, porastao je za 4,4 posto u organskom smislu.

Zatvaranje transakcije prodaje tornjev koje je stupilo na snagu 1. veljače imalo je značajan utjecaj na izvještajno tromjesečje. Kao što je najavljeno u srpnju 2022., Grupa je prodala 51 posto svog poslovanja s tornjevima u Njemačkoj i Austriji tvrtkama DigitalBridge i Brookfield. Ostvarena procjena bila je glavni čimbenik iza skoro učetverostručenja objavljene neto dobiti u usporedbi s prvim kvartalom prethodne godine na 15,4 milijarde eura. "Postigli smo prekretnicu u provedbi naše strategije", rekao je izvršni direktor Tim Höttges.

"Sada vidimo u brojkama kako je transakcija tornja stvorila vrijednost za Deutsche Telekom“, objašnjava Höttges.

Prilagođena neto dobit iznosila je 2 milijarde eura. To je bio pad od 12,5 posto u usporedbi s tromjesečjem prethodne godine, uglavnom zbog učinka kamata u mjerenju obveza i rezerviranja. Prilagođena zarada po dionici smanjila se u skladu s tim. Tekuća zarada po dionici, pokazatelj uspješnosti na kojem se temelji dividenda, porasla je za 19,4 posto u usporedbi s razdobljem prethodne godine na 37 centi. S 4,8 milijardi eura, Grupa je uložila 2,2 posto više u smislu kapitalnih ulaganja u gotovini, isključujući troškove za mobilni spektar, nego u prva tri mjeseca 2022. Slobodni novčani tok AL smanjio se za 5,3 posto na godišnjoj razini u prvom tromjesečju na 3,6 milijardi eura, ali ostaje na pravom putu za cijelu godinu.

Prihodi od transakcije tornja znatno su pridonijeli smanjenju neto duga Grupe (bez zakupa) za više od 10 milijardi eura u usporedbi s krajem 2022. na 93,0 milijarde eura. Omjer neto duga i prilagođenog EBITDA AL poboljšao se na 2,31, u usporedbi s 2,58 na kraju 2022. Za cijelu godinu DT sada očekuje prilagođeni EBITDA AL od oko 40,9 milijardi eura, što je više od prethodnih smjernica od 40,8 milijardi eura, prema povišenim smjernicama T-Mobilea u SAD-u. Smjernice Grupe za slobodni novčani tok ostaju nepromijenjene na više od 16 milijardi eura.