Deutsche Telekom i Ericsson dovode solarnu energiju u mobilnu infrastrukturu

Deutsche Telekom i Ericsson dovode solarnu energiju u mobilnu infrastrukturu
DepositPhotos / Ilustracija

Deutsche Telekom i Ericsson sklopili su partnerstvo kojim žele dokazati da je solarna energija za mobilnu infrastrukturu moguća. Trenutno traje probni period, započet još krajem prošle godine.

Ukoliko bi se potvrdilo da mobilna infrastruktura može ovisiti o solarnoj energiji, bila bi to prekretnica u svijetu telekomunikacija i Deutsche Telekom prometnuo bi se u lidera po pitanju korištenja takve tehnologije. Također, bio bi pionir i donio toliko novih mogućnosti mnogima na tržištu.

Što se partnerstva tiče, DT je postavio solarne module s površinom od 12 metara kvadratnih oko mobilne stanice u Dittenheimu, selu udaljenom oko 150 kilometatra od Münchena. Energija koju generiraju ti moduli koristi se za pogon mobilne stanice u cijelosti, a da bi sve funkcioniralo najbolje moguće, brine Ericsson sa svojim Power System rješenjem.

Početni pokazatelji su utvrdili da se na ovaj način može nadomjestiti oko dvije trećine ukupne energije koju stanica koristi u trenucima kad je najopterećenija i radi punom snagom. U ostalim situacijama, solarna energija dostatna je za rad mobilne stanice u cijelosti.

No, što to točno znači, osim uštede energije? Pa, u prvom redu, implementaciju mobilnih stanica na područjima gdje se dosad to nije moglo isplatiti. Samim time, mjesta kao Dittenheim bi mogla dobiti kvalitetniji signal, brži internet i općenito bolje mobilno iskustvo. Velika stvar za ruralna područja i razvoj mobilne tehnologije.

Uz to, na ovaj se način vodi i briga za okoliš, što je za DT bitna stvar obzirom da se na razini kompanije postavio cilj smanjiti do 2030. emisiju ugljikovog dioksida za 90 posto u odnosu na situaciju iz 2017. Ericsson je pak zacrtao cilj do 2030. napraviti potpuni zaokret od ugljika i njegovog korištenja u poslovanju.

Službene informacije o tome kad bi testiranje moglo završiti i kad bi solarni moduli mogli zaživjeti još uvijek nisu poznate.