INsig2 obučava inspektore za borbu protiv korupcije

INsig2 obučava inspektore za borbu protiv korupcije

Edukacija koju će proći europski policijski inspektori obuhvaća različite teme iz domene digitalne forenzike, odnosno vođenja digitalnih istraga koje uključuju pretrage osobnih računala, servera, mrežne opreme, prometa po mreži, zatim pretraga mobilnih telefona i drugih mobilnih uređaja poput tableta, GPS prijemnika, objašnjava novi projekt direktor tvrtke INsig2 Goran Oparnica, te dodaje natječaj je proveo OLAF, odnosno ured Europske komisije koji se bavi borbom protiv prevara, korupcije i pronevjere sredstava EU. Time, ističe Oparnica pokazuju svoju snagu na tržištu, a uvelike su im u tome pomogle i reference zahvaljujući poslu koji su odradili za NATO.

INsig2 nastavlja su uspješnim radom na vanjskim tržištima. Nakon ugovora s NATO-om, sada će educirati inspektore. O kakvom je točno poslu riječ i koja je njegova vrijednost?

Predmet natječaja je edukacija policijskih inspektora koji dolaze iz zemalja u kojima se troši novac iz proračuna EU.

Ugovor koji smo sa OLAF-om potpisali je okvirni sporazum za četverogodišnju suradnju tijekom koje će edukaciji proći u dva turnusa godišnje po 120 europskih policijskih istražitelja, što se približava brojci od 1000 polaznika u toku četverogodišnjeg perioda.

Edukacija će se odvijati u Opatiji, pa će samim time i doprinos hrvatskom turizmu u cjelini biti značajan, što kroz popunjavanje kapaciteta van glavne sezone a svakako očekujemo i da će se dio polaznika nakon završene edukacije vratiti na naš Jadran i u privatnom aranžmanu.

Što za inspektore ta edukacija znači, koja znanja će dobiti?

Ova edukacija ima za inspektore izuzetno veliki značaj. Svi smo mi svjesni da danas praktično svi mi komuniciramo međusobno elektronskim putem poput elektronske pošte, SMS i MMS poruka, društvenih mreža ...

U otkrivanju organiziranog kriminala, što korupcije i pronevjere svakako jesu, za policijske inspektore od presudnog je značaja otkriti kanale i sadržaj komunikacije učesnika u prevarama. Bez specijalizirane opreme ali i bez vrlo dubokih znanja o načinu rada raznih digitalnih uređaja i vršenju istraga na njima, policija jednostavno neće moći učinkovito obavljati svoj posao otkrivanja i sprečavanja kriminala.

U razvijenim zemljama zapada, gdje su i oblici kriminala nešto napredniji nego kod nas i gdje policija već cijeli niz godina koristi metodologiju digitalne forenzike u otkrivanju kriminala, praktično ne postoji niti jedan policijski djelatnik koji nema barem neka osnovna znanja o digitalnoj forenzici.

Policajci danas uče kako sačuvati mjesto zločina od „zagađenja“ na način da ne diraju npr. čahure od metaka ili mrlje od krvi koje mogu ukazivati na počinitelja. Međutim, na žalost, većina današnjih policajaca ne zna što smije a što ne raditi sa mobitelima i računalima koja se zateknu na mjestu zločina. A digitalni dokazi su vrlo osjetljivi, vrlo ih je lako uništiti nestručnim rukovanjem.

Stoga je digitalna forenzika postala nezaobilazna disciplina u svim istragama iole ozbiljnijeg kriminalnog djela.

Projekt se radi u suradnju s europskim antikorupcijskim tijelom OLAF-om. Hoće li INsig2 krenuti i u neke druge projekte u EU?

INsig2 već dugi niz godina surađuje sa različitim tijelima EU po pitanju edukacije istražitelja iz domene digitalne forenzike. Među ta tijela svakako spadaju OSCE, OLAF i slična. Do sada smo pobijedili na nekoliko IPA natječaja u regiji gdje je predmet bio forenzička edukacija policijskih istražitelja. Isto tako, aktivno sudjelujemo na događajima u organizaciji Vijeća Europe kojima je cilj borba protiv visokotehnološkog kriminala.

Zapravo, promatrajući naše aktivnosti tokom zadnjih nekoliko godina kao i projekte koje smo do sada realizirali, možemo bez imalo rezerve konstatirati da je INsig2 već sada postao ozbiljan europski igrač.

Naravno, i naše buduće aktivnosti ćemo usmjeriti prema širenju na europsko tržište, pažljivo biramo specijalizirane sajmove i konferencije na kojima ćemo se pojaviti kao i druge oblike promocije u zemljama EU ali i šire.

Kako tumačite vaše poslovne uspjehe u ovom hrvatskom poslovnom sivilu?

Od samoga osnutka INsig2, kao tvrtke članice grupe IN2, koja je nastala kao spin-off od IN2, mi smo fokusirani na nekoliko elemenata. Najvažniji je element svakako investicija u znanje naših stručnjaka te kontinuirane inovacije u našem poslovanju. Drugi element je kvaliteta naših projekata, baš nikada nismo stavljali profit ispred kvalitete naših projekata. Čak često znamo s našim projektima ići i preko planiranoga dosega, a samim time i ispod planirane dobiti samo da bismo maksimizirali benefite projekta za naše klijente. Mi iza sebe nemamo baš niti jedan jedini projekt iza kojega se vuku repovi ili nezadovoljstvo klijenta.

Da, rekao bih da je upravo u tome možda i tajna našega uspjeha: tehnološki inovativni projekti u kombinaciji sa zadovoljnim klijentima.

Kako se odvijaju projekti s NATO-om? Koliko ti projekti znače kao referenca za dobivanje ovog posla?

Projekti koje smo do sada ugovorili sa NATO-om uspješno su okončani. Koliko je NATO kao referenca značajan? Hm, pa mislim da tu dvojbe nikako nema, ako vam je i sigurnost poslovanja, mislim da ne postoji bolja referenca nego što je NATO.

Dva dobivena projekta za NATO na jakim međunarodnim natječajima dovoljno sami po sebi govore koliko je INsig2 kvalitetan i pouzdan partner i kad su najzahtjevniji sigurnosni sustavi u pitanju.

Naš je problem naša veličina, odnosno činjenica da je najveći broj natječaja koje raspisuju bilo NATO, EU ili neki drugi veliki klijenti po svom obimu takav da INsig2 nema mogućnost isporuke u kratkim vremenskim rokovima. Po strukturi natječaja, možemo u potpunosti zadovoljiti zahtjeve, ali po sposobnosti istovremene isporuke na različitim zemljopisnim lokacijama smo malo hendikepirani.

Stoga smo odlučili postati tzv. niche player, pronaći uska područja u kojima ćemo razvijati vlastitu ekspertizu i biti dobar partner velikim igračima.

Informacijska sigurnost sve je značajnija. Koja rješenja korisnici danas traže u Hrvatskoj, regiji, EU?

Odgovor na ovo pitanje s jedne strane ni malo jednostavan jer je pojam informacijska sigurnost izuzetno širok. S druge strane, zahvaljujući globalnoj krizi i recesiji, traže se u pravilu komercijalno čim povoljnija rješenja. Na žalost projekata je malo, konkurencija je žestoka, ponekad i nekorektna, cijene koje danas na projektima postižemo su daleko od realnih, ali uvjeren sam da će se i kod nas situacija uskoro promijeniti i da će kvaliteta imati svoju cijenu.

Koliko su uopće tvrtke svjesne važnosti informacijske sigurnosti?

Rekao bih da su tvrtke itekako svjesne važnosti sigurnosti općenito, a tako i važnosti informacijske sigurnosti. Naravno, unutar tvrtki svatko na pojam sigurnost gleda iz drugoga kuta, uprava ima jedan pogled, marketing sasvim drugi pogled, ljudi koji se bave sigurnošću opet neki treći pogled i prioritete.

Često unutar kompanije nije jednostavan posao pomiriti ove poglede, uvijek netko misli da je njegov pogled točniji od svih drugih. Zapravo, tvrtkama nije jednostavno donijeti cjelovitu sigurnosnu politiku koja bi odgovarala njihovim strateškim pravcima razvoja poslovanja.

Što za vas znači ulazak Hrvatske u EU, da li su vam sada vrata EU poslova više odškrinuta?

INsig2 je i do sada pokušavao izaći prvo na regionalno a potom i na šire europsko tržište. Ako govorimo o digitalnoj forenzici, u regiji smo postali najjači dobavljač različitih proizvoda i usluga, često pola kroz šalu a pola kroz zbilju volim reći da je INsig2 sinonim za digitalnu forenziku u regiji.

Konkurencija je u Europi naravno puno ozbiljnija, ali je i tržište puno šire. Mi se nikad ne bojimo konkurencije pod uvjetom da su pravile igre unaprijed poznata i da su za sve igrače ista. Što se našeg znanja tiče, naših kompetencija i sposobnosti da zadovoljimo i najzahtjevnije klijente bez obzira na zemlju iz koje dolaze, nemam ni najmanje rezerve i ni straha.

Ulazak u EU nam je svakako uklonio administrativne barijere, poslovanje u bilo kojoj zemlji EU bi trebalo sada biti gotovo identično poslovanju u Hrvatskoj. Mi tom tržištu imamo što ponuditi i uvjeren sam da će nam budućnost donijeti još zanimljivih projekata.

Očekujete li s druge strane dolazak stranih firmi i zaoštravanja konkurencije ovdje?

Pa činjenica je da su svi ozbiljni europski i svjetski igrači već odavno prisutni na našem lokalnom tržištu i da su tu zauzeli značajne pozicije. Što se tiče nekih drugih manjih kompanija, ne očekujem da će oni doći kod nas, barem ne u prvo vrijeme, ipak je Hrvatska i dalje u recesiji, kao što sam i napomenuo ozbiljnih projekata kod nas nema baš previše, pa ne vidim niti kolač za koji bi se oni borili. S vremenom se iskreno nadam da ćemo i mi postati dio ozbiljnog europskog tržišta koje prije svega cijeni stručnost, kvalitetu i točnost realizacije projekata.