SNAŽAN POTICAJ

Bosch će koristiti generativnu umjetnu inteligenciju u proizvodnji

Bosch će koristiti generativnu umjetnu inteligenciju u proizvodnji

Bosch pilotira generativnu umjetnu inteligenciju i temeljne modele u proizvodnji. U početnim projektima u dvije Boscheve tvornice u Njemačkoj, generative AI stvara sintetičke slike za razvoj i skaliranje AI rješenja za optičku inspekciju i optimizaciju postojećih AI modela.

Tvrtka očekuje da će ovo smanjiti vrijeme potrebno za planiranje, pokretanje i povećanje AI aplikacija sa sadašnjih šest do dvanaest mjeseci na samo nekoliko tjedana. Nakon uspješnog pilotiranja, ova će se usluga za generiranje sintetičkih podataka ponuditi svim Bosch lokacijama.

„Gotovo polovica svih Bosch tvornica već koristi AI u svojim proizvodnim operacijama. Uz pomoć generativne umjetne inteligencije, ne samo da poboljšavamo postojeća rješenja umjetne inteligencije, već također postavljamo temelje za optimalno prihvaćanje ove buduće tehnologije u našoj globalnoj proizvodnoj mreži,” kaže Stefan Hartung, predsjednik uprave uprave Boscha.

Postoje zdravi ekonomski razlozi za ovaj potez: ovisno o veličini postrojenja i vrsti proizvodnje, umjetna inteligencija može se koristiti za postizanje povećanja produktivnosti i uštede troškova od šest do sedam znamenki – po godini i pogonu. “AI ima izvrstan potencijal za inovacije i može učiniti ljudski rad još produktivnijim. Kao proizvodna tvrtka, etablirani dobavljač opreme za tvornice i pokretač trendova Industrije 4.0, Bosch ima za cilj igrati vodeću ulogu u razvoju i primjeni industrijske umjetne inteligencije,” dodao je Hartung.

Boscheve pilot tvornice već koriste AI u planiranju proizvodnje, praćenju i upravljanju. "S generativnom umjetnom inteligencijom sada poduzimamo sljedeći korak u evoluciji umjetne inteligencije i podižemo modernu proizvodnju na novu razinu", rekla je Tanja Rueckert, članica upravnog odbora Boscha i glavna digitalna direktorica.

U ovom procesu Bosch može graditi na vlastitoj stručnosti. Softverske modele za generativnu umjetnu inteligenciju razvilo je Boschevo istraživanje i sada ih tvornice implementiraju na terenu. Jedna tvornica koristi AI metodu sintetski generiranih slika za pouzdanu provjeru zavara bakrenih žica u proizvodnji elektromotora, dok je druga usredotočena na osiguranje kvalitete visokotlačnih pumpi.

Mnoge tvornice dosljedno se fokusiraju na Industriju 4.0. “Bosch više od deset godina digitalizira i povezuje vlastite pogone i pogone svojih kupaca. Sada kombiniramo Industriju 4.0 s umjetnom inteligencijom: povezana proizvodnja daje podatke, a AI ih procjenjuje,” kaže Rueckert. Pogreške se otkrivaju u ranoj fazi, zastoji strojeva svedeni su na minimum, otpad je smanjen, a energija se primjenjuje na fokusiran način. “Upotreba umjetne inteligencije učinit će tvornice učinkovitijima, produktivnijima i ekološki prihvatljivijima”, dodaje ona.