Aplikacija koja omogućuje slobodno kretanje roba

Aplikacija koja omogućuje slobodno kretanje roba
Pixabay

Europska agencija GNSS (GSA) u suradnji s Europskom komisijom razvila je mobilno rješenje, aplikaciju „Galileo Green Lane“, kako bi se olakšalo slobodno kretanje tereta, smanjilo vrijeme čekanja na granicama EU-a i prioritet postavila osnovna roba tijekom trenutnog COVID-a -19 pandemijski odgovor.

Aplikacija koristi usluge pozicioniranja tvrtke Galileo i dizajnirana je za potrebe organa za nadzor granice i vozača kamiona, s dva intuitivna korisnička sučelja. Za tijela državne kontrole aplikacija pruža vizualnu situaciju u stvarnom vremenu na graničnim prijelazima, zajedno s redovitim ažuriranjima stanja prometa. U isto vrijeme, aplikacija pruža državama članicama web stranicu na kojoj mogu automatski generirati izvješća, što olakšava usklađivanje s preporukama EU-a.

Nekoliko zemalja Europske unije pozdravilo je priliku korištenja „Zelene trake Galileo“, a aplikacija je već testirana na graničnim prijelazima u Mađarskoj i Češkoj. Ostale zemlje poput Francuske, Grčke, Italije, Rumunjske i Španjolske uskoro su započele s testiranjem.

"Pomoću aplikacije Galileo Green Lane GSA ispunjava svoju misiju za rješavanje ekonomskih i društvenih izazova povećanjem europskih GNSS mogućnosti", izjavio je Pascal Claudel, vršitelj dužnosti izvršnog direktora GSA-e.

Za vozače kamiona, aplikacija pruža vizualizaciju granica u stvarnom vremenu, kroz kartu EU koja pokazuje vrijeme prijelaza. To omogućava logističkim kompanijama i vozačima da bolje pripreme svoje rute, unaprijed znajući vrijeme čekanja na svakom graničnom prijelazu. Osim toga, države članice mogu putem aplikacije obavijestiti vozače o vrsti tereta koji može pristupiti prioritetnoj traci.

Kada vozači uđu u geo-ograđeno područje na određenoj udaljenosti od granice, dobivaju obavijest koju granični službenici dostave o trenutnoj situaciji na toj granici. Njihova se lokacija prikuplja anonimno samo kad se približavaju granici i isključivo se koristi za ažuriranje ukupne granične slike. Informacije o prenamjeni podataka sakupljaju se, uključujući podatke vodeće europske platforme za vidljivost u stvarnom vremenu Sixfold.

Međunarodna unija cestovnog prometa (IRU) pomaže u podizanju svijesti o novoj aplikaciji među logističkim i prometnim tvrtkama diljem Europe kako bi aplikacija postala izvor za sve krajnje korisnike.

„Učinkovita logistika ovisi o informacijama o granicama u stvarnom vremenu. Stoga nam je bilo drago što od samog početka blisko surađujemo s GSA-om i inicijativom za Galileo Green Lane i zahvalni smo na razumijevanju da će IRU biti najučinkovitije sredstvo za promociju implementacije aplikacije putem naših članova", rekao je Raluca Marian, predstavnik stalne delegacije IRU-a u EU.