APIS IT obnovio infrastrukturu i krenuo s CDU-om

APIS IT obnovio infrastrukturu i krenuo s CDU-om
Dražen Tomić / Tomich Productions

Državno-gradska tvrtka APIS IT završila je prošlu godinu poslovnu godinu proslavom 55 godinu i novim velikim projektima poput Centar dijeljenih usluga, ističe predsjednik Uprave APIS IT-a Saša Bilić. Prema njegovim riječima Uz Centar dijeljenih usluga, projekt vrijedan 362 milijuna kuna koji se sufinancira iz EU fondova, tu ubrajaju i IT podršku predsjedanju Hrvatske Vijećem EU-a, ali i niz drugih projekata za Poreznu i Carinsku upravu, Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku te Grad Zagreb i Zagrebački holding.

Kakva je za vas bila 2019. godina?

Za APIS IT godinu na izmaku obilježila su dva događaja: pokretanje Centra dijeljenih usluga (CDU) i završetak dvogodišnjeg investicijskog ciklusa u sklopu kojega je obnovljena cjelokupna infrastruktura tvrtke i kojim smo povećali svoje kapacitete za provedbu najzahtjevnijih projekata u javnoj upravi.

O važnosti Centra dijeljenih usluga dovoljno govori činjenica da je on po svojem je opsegu i vrijednosti jedan od najvećih projekata državne uprave uopće: sam projekt, u kojem je APIS IT partner Ministarstvu uprave i Središnjem državnom uredu za razvoj digitalnog društva, vrijedan je 362 milijuna kuna, od čega se 85 posto sufinancira iz EU fondova, a do 2023. godine će obuhvatiti 300 tijela javne uprave. CDU kao privatni cloud javne uprave donosi tijelima javnog sektora najmoderniju digitalnu platformu za rad i kolaboraciju, ali im omogućuje razvoj novih i kompleksnih usluga za krajnje korisnike - građane i poduzetnike.  Sadašnjim korisnicima nudi usluge infrastrukture i platforme, a do završetka projekta bit će digitalno radno mjesto za svih 110.000 državnih službenika, s jedinstvenim sustavom za međusobnu suradnju, javnu nabavu i troškovno i financijsko knjigovodstvo.

Riječ je o strateškom projektu javne uprave koji se može usporediti s odlukom o gradnji autocesta, koje su povezujući sjever i jug Hrvatske bile pokretač razvoja za niz ekonomskih grana a osobito turizma. Uspostavom CDU-a na sličan će se način osigurati infrastruktura i standardi za brži razvoj e-usluga u svim područjima javne uprave i time u konačnici omogućiti državu bez papira i državnu upravu bez šaltera. Naime, uz 300 tijela koja će biti obuhvaćena projektom do 2023., na duži rok govorimo o potencijalu od preko 2000 institucija koje će koristiti dijeljene usluge. Međutim, jednako je važno što je država odlučila da ovaj sustav gradimo sami, na osnovu znanja i rada hrvatskih stručnjaka umjesto da koristimo gotova off the shelf rješenja, što znači da smo time sačuvali brojna radna mjesta ne samo u APIS IT-u, nego i svim ostalim dionicima Centra dijeljenih usluga, u državnoj upravi i cijeloj hrvatskoj IT industriji.

Sa strane internog rasta i razvoja, 2019. godina predstavlja završetak tehnološke i poslovne konsolidacije: uz obnovu infrastrukture, uspostavili smo primarnu i sekundarnu lokaciju koje udovoljavaju međunarodnom standardu TIER 3 i certificirali cjelokupno poslovanje prema ISO normama 90001 i 27001. To se naravno odražava i na poslovne pokazatelje, pa smo tako u 2019., godini u kojoj smo proslavili i 55. obljetnicu osnivanja,  zabilježili rast prihoda od preko 20 posto.

Što očekujete od 2020. godine?

U usporedbi s ovom godinom, u 2020. uz rast prihoda od 12 posto, očekujemo daljnji porast i ostalih  poslovnih pokazatelja  - investicija, broja zaposlenih i broja korisnika. Glavni generator rasta bit će naravno CDU, jer u suradnji s Ministarstvom uprave tijekom 2020. planiramo na infrastrukturu CDU-a priključiti 120 novih korisnika, odnosno tijela državne uprave ili javne vlasti.

Međutim, uz fokus na Poreznu i Carinsku upravu kao naše najveće korisnike te unaprjeđenje njihovih informacijskih sustava i razvoj novih usluga, 2020. će obilježiti i drugi veliki projekti - od IT podrške hrvatskom predsjedanju Vijećem EU-a za Ministarstvo vanjskih i europskih poslova, preuzimanja infrastrukture zdravstvenog sustava, dječje kartice za Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku kao i nove funkcionalnosti Geoportala i Informacijskog sustava prostornih podataka za Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja. U planu je i suradnja s Ministarstvom gospodarstva , poduzetništva i obrta na razvoju okvira informacijskog sustava za podršku odlučivanju koji će omogućiti centralizirano praćenje provedbe i efekata primjene pojedinih gospodarskih mjera, a time bolje planiranje i nadzor u tom sektoru. Naravno, tu su i projekti koje planiramo za Grad Zagreb i Zagrebački holding i naše ostale korisnike, kao što je Državno izborno povjerenstvo.

Jedan od najvažnijih projekata u predstojećem razdoblju je osiguravanje jedinstvenog podatkovnog centra za potrebe tijela javnog sektora RH koji udovoljava međunarodnom standardu TIER 3.