Velike tehnološke tvrtke vode rat sa zaposlenicima oko rada na daljinu

Velike tehnološke tvrtke vode rat sa zaposlenicima oko rada na daljinu
DepositPhotos

Lideri velikih tehnoloških kompanija iz Sjedinjenih Američkih Država u pravom su sukobu s tisućama zaposlenih oko rada na daljinu, njegovih uvjeta i eventualnog povratka na radna mjesta. Naime, zaposlenici su tijekom pandemije koronavirusa uvidjeli da je obitavanje na radnom mjestu potpuno nepotrebno.

Barem u nekom produktivnom smislu, odnosno, u smislu obavljanja samog posla. Najviše što oni najbolje plaćeni, a oni su glavni dio ove priče, žele pristati jest hibridni model rada. Ali, puni povratak na radno mjesto uistinu nije opcija za ikoga od njih.

Najgore od svega jest što se radi kompanijama kao Apple, Facebook i Google, koje su navodile tijekom najžešćih trenutaka pandemije da će omogućiti zaposlenima raditi na daljinu i nakon što cijela kriza završi. Ipak, potreba za kontrolom jača je od logike i produktivnosti pa se zaposlenima nameće povratak. Iako za njega ne postoje neki čvrsti argumenti.

Istraživanja su na toj valnoj daljini, iskustva i sve ostalo što je relevantno za priču. No lideri kao Tim Cook inzistiraju na povratku u urede, što je samo potvrda potrebe za kontrolom, više nego išta što se direktno veže uz sam posao. Otuda dodatni otpor onih koji "već sutra" mogu pronaći novi posao pa se bez problema inate nadređenima.

O sukobu tih zaposlenih koji si mogu dozvoliti sukob s moćnicima ovisi budućnost svih po pitanju rada na daljinu. Naime, od radnih godina 21. stoljeća govori se o radu na daljinu kao realnosti zahvaljujući tehnološkom napretku, ali lideri su i dalje kočnica, žele imati zaposlene "na oku" i takvim ponašanjem štete iskoraku u pravom smjeru. Barem tako smatraju revoltirani zaposlenici.

Nadalje, ono što dodatno smeta zaposlenima jest činjenica da ih se tjeranjem na radno mjest tjera da troše daleko više novca. Životni standard je porastao do nevjerojatnih razina, posebno u San Franciscu i okolici, a radom na daljinu sve to se "poravna" i naravno da zaposlenici uživaju u nešto više novca na računu svakog mjeseca.

Primjerice, prosječna plaća za inženjera u San Franciscu iznosi 137.907 američkih dolara godišnje, ali ni to nije dovoljno za posjedovati nekretninu i automobil. To je dovoljno za pokrivanje podstanarstva, automobil i normalan život u odnosu na većinu Amerikanaca. Ali, nije dovoljno za neki životni iskorak i planiranje unaprijed.

Stoga, kad se sve stavi "na vagu", zaposleni neće odustati i u najgorem će slučaju pronaći poslodavca kojem je bitnija produktivnost od kontrole.