Drugi kvartal ove godine donio je rast vrijednosti ugovorenih javnih nabava na kvartalnoj razini od 8,44 posto u odnosu na prvi kvartal ove godine, dok je na godišnjoj razini u odnosu na isto razdoblje prošle godine pad od 17,95 posto. U drugom ovogodišnjem kvartalu tako je ostvareno 474,77 milijuna kuna ugovornih poslova bez zajednica ponuditelja dok je ukupna vrijednost sa zajednicama ponuditelja veća od 660 milijuna kuna. Najveći dobitnik je bez udjela u zajednicama ponuditelja King ICT s 145,91 milijuna kuna, pokazuju podaci Tenderi.hr.
Na drugom mjestu je Ericsson Nikola tesla sa 78,98 milijuna kuna, a na trećem mjestu je CS Computer Systems s 51,39 milijuna kuna.
Prema broju dobivenih tendera, opet bez zajednica ponuditelja na prvom mjestu je King ICT s 35 tendera, slijedi IN2 sa 17 tendera i na trećem mjestu je Combis, u vlasništvu HT-a sa 16 osvojenih tendera.
Kada se pogledaju javni naručitelji najveći naručitelj prema raspisanoj vrijednosti tendera je HEP s 85,8 milijuna kuna, slijedi HZZO sa 84,1 milijuna kuna, a na trećem mjestu je SRCE sa 78,95 milijuna kuna.
Ako se pak pogleda broj tendera prema javnom naručitelju na prvom mjestu je FINA s čak 26 tendera, slijedi Grad Zagreb sa 12 tendera i treće mjesto dijele HZMO i Hrvatska lutrija sa po 8 tendera.
Najveći IT ugovaratelji prema vrijednosti u drugom kvartalu 2021.
Poslovni prihodi Span Grupe iznose 61,1 milijun eura i veći su za 80 posto u odnosu na isti kvartal prošle godine. Dobit prije kamata, oporezivanja, amortizacije i deprecjacije i to prije jednokratnih stavki (EBITDA) iznosi 4,1 milijun eura i bilježi rast od 50 posto u odnosu na promatrano razdoblje prošle godine, dok je EBITDA nakon jednokratnih stavki porasla za 61 posto i iznosi 3,9 milijuna eura. Neto dobit Grupe za prva tri mjeseca 2025. godine iznosi 2,7 milijuna eura, što je rast od 108 posto u odnosu na isto razdoblje lani.
Meta mogla bi izgubiti 7 milijardi dolara u prihodu od oglašavanja od kineskih tvrtki zbog američkih carina, sugerirao je Craig Moffett, viši izvršni direktor u MoffettNathanson, u istraživačkom izvještaju.
Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) izjavila je da se suočava s poteškoćama u praćenju koje tvrtke koriste njezine čipove. Tvrtka je navela da postoji ograničena vidljivost u cijelom opskrbnom lancu koja joj otežava sprječavanje da njezin silicij dospije u proizvode koje proizvode sankcionirane tvrtke.