Počinje natječaj za EU potpore za informatizaciju poslovnih procesa

Počinje natječaj za EU potpore za informatizaciju poslovnih procesa
Dražen Tomić

Ministarstvo poduzetništva i obrta na svojim web stranicama sutra će objaviti poziv za dostavu projektnih prijava "Primjena informacijske i komunikacijske tehnologije za poboljšanje poslovnih procesa" namijenjen malim i srednjim poduzetnicima, a na raspolaganju iz Europskog fonda za regionalni razvoj biti će bespovratna sredstva u ukupnom iznosu od 3,14 milijuna eura, odnosno 24,04 milijuna kuna.

Najavio je to Gordan Maras, ministar poduzetništva i obrta, te istaknuo kako je cilj potaknuti razvoj i uvođenje naprednih e-poslovnih modela, rast te konkurentnost mikro, malih i srednjih poduzeća. Maras je također izjavio kako očekuje da će biti sufinancirano između 50 i 60 projekata, te da se vodilo računa o regionalnoj komponenti, odnosno što je manja razvijenost veće će biti i sufinanciranje.

Minimalni iznos potpore iznosit će 150 tisuća kuna, dok će maksimalni biti 750 tisuća kuna, a poziv će biti otvoren do iskorištenja sredstava, najkasnije do 30. lipnja 2015., te bi provedba projekta morala biti završena do kraja srpnja 2016.

Intenzitet potpore iznosit će od 70 do 85 posto, a odredit će se po indeksu razvijenosti jedinice lokalne samouprave. Također, sufinancirat će se analiza postojećih procesa, kao i njihova modernizacija, inovacija, digitalizacija, uključujući i izdatke informatičke opreme i softvera.

Iz Ministarstva očekuju kako će ova potpora ostvariti pozitivne rezultate poput povećanja učinkovitosti i produktivnosti, povećanje prihoda od prodaje i izvoza te otvaranje novih radnih mjesta.

Član izvršnog odbora HUP-ove Udruge informatičke i komunikacijske djelatnosti i član Uprave Blinka Ivan Ante Nikolić pozvao je poduzetnike da se jave na natječaj te istaknuo kako su povećanje produktivnosti tvrtke, a samim time i njene konkurentnosti, koristi koji mogu ostvariti potencijalni prijavitelji na natječaj.

On je istaknuo kako je HUP ICT  još sredinom prošle godine najavio kako će zagovarati jaču komponentu ICT-a u natječajima iz EU fondova, ovo je prvi konkretni program namijenjen izravno informatizaciji SME-a (dosad su programi išli u smjeru općenitih povećanja gospodarske aktivnosti, inovacija ili konkurentnosti općenitiji), radna skupina HUP-a sudjelovala je savjetodavno, u pripremi kriterija  prema najvažnijim informatičkim potrebama domaćih malih i srednjih poduzetnika.

„Hrvatska ICT industrija želi usko surađivati sa SME, jer su mala i srednja poduzeća odličan partner za recepciju rješenja i stvaranje iskustava koji se mogu nuditi na drugim tržištima. Istovremeno, prema podacima DZS-a i Eurostata, mala I srednja poduzeća zaostaju u korištenju ICT-a u odnosu na velika u cijeloj EU 27 (prema Eurostatu), iako su razlike između SME-a i velikih tvrtki u EU manje. Zato je nužno ubrzano povećavati konkurentnost hrvatskih malih I srednjih poduzeća, a jedna od najvažnijih poluga je korištenje informatičke I komunikacijske tehnologije“, ističe Nikolić.

Primjerice, prema Eurostatu, Hrvatska zaostaje u odnosu na EU 27 u korištenju ERP-a  u prosjeku za 3 posto ili CRM-a za 6 posto. Jaz između RH i razvijenih članica je veći, kod ERP-a za Danskom 14 posto, Njemačkom 5 posto, ili CRM-a za Danskom 8 posto, Njemačkom 19 posto.

Sukladno Digital Agenda for Europe, SME segment je prepoznat kao segment u koji će EU i Hrvatska  ulagati radi osnaživanja njegove ICT komponente, objašnjava Nikolić i dodaje da osim jačanja konkurentnosti malih i srednjih poduzeća, ovaj program će pomoći hrvatskoj ICT industriji za koju se očekuje da proizvede veliku većinu rješenja koja će SME tražiti, između ostaloga i zbog vrijednosti projekata

Istovremeno je IT i veliki izvoznik - U 2012. godini iznosio gotovo 5 milijardi kuna, IDC Adriatics navodi da je u 2012. izvoz IT usluga iz Hrvatske porastao 22 posto, na 440 milijuna kuna.

„Usto, Hrvatska, prema podacima udruge softverskih izvoznika CISEx, godišnje izvozi računalnih programa u vrijednosti oko milijardu kuna i uz stope rasta od oko 25 posto. U zadnjih pet godina ukupan rast izvoza je 78 posto“, zaključuje Nikolić.