Rad na daljinu proširio se s pandemijom koronavirusa i mnoge kompanije odlučile su tako nešto zaposlenima ostaviti kao trajno ili hibridno rješenje. Što se isplati jer najnovije istraživanje pokazuje da vrijeme koje bi proveli putujući na posao, zaposleni provedu radeći.
Prosječno, zaposleni na posao putuju 72 minute svakog dana, navodi u istraživanju NBER (National Bureau of Economic Research). Oni koji rade na daljinu to vrijeme u najvećoj mjeri troše radeći. Oko 40 posto tog vremena iskorištava se za primarne i sekundarne zadatke na poslu, 34 posto na opuštanje i 11 posto na brigu o djeci.
Od zemalja koje su sudjelovale u istraživanju, zaposlenici prosječno najviše putuju u Kini (102 minute), Japanu (100 minuta) i Indiji (99 minuta). Najmanje u Srbiji (51 minuta), Poljskoj (54 minute) i Sjedinjenim Američkim Državama (55 minuta). Istovremeno, u Srbiji troše po 35 posto ušteđenog vremena na opuštanje i posao.
Naravno, to vrijeme je ono što zaposlenik daje kompaniji jer radi se o slobodnom vremenu. To može biti dvostruka korist jer kod potpunog rada na daljinu, ne plaćaju se putni troškovi zaposlenicima.
Svejedno, 90 posto kompanija koje nude rad na daljinu, do kraja godine uvest će barem hibridni model, ako već neće potpuno vratiti zaposlene na radna mjesta. Istovremeno, 20 posto od svih tih kompanija spremno je uručiti otkaze onima koji odbiju vratiti se. Ne pomaže ni što istraživanja pokazuju da će oni koji rade na daljinu u prosjeku imati 2,3 puta veće šanse biti produktivniji od onih koji rade u uredima.
Inače, istraživanje je izvedeno u dva dijela. Tako se u prvom dijelu pratilo 19.000 zaposlenih u 15 zemalja od kraja srpnja do sredine kolovoza 2021., a potom svih 25 zajedno od kraja siječnja prošle godine do sredine veljače. U drugom dijelu istraživanja sudjelovalo je 35.000 zaposlenih.
Deutsche Telekom potpisao je dugoročni strateški sporazum s Google Cloudom, koji traje do 2030. godine. Fokus je na integraciji clouda i umjetne inteligencije (AI) za DT-ovu IT infrastrukturu, mreže i poslovne aplikacije, uključujući migraciju njegovog SAP okruženja.
Poslovni prihodi Span Grupe iznose 61,1 milijun eura i veći su za 80 posto u odnosu na isti kvartal prošle godine. Dobit prije kamata, oporezivanja, amortizacije i deprecjacije i to prije jednokratnih stavki (EBITDA) iznosi 4,1 milijun eura i bilježi rast od 50 posto u odnosu na promatrano razdoblje prošle godine, dok je EBITDA nakon jednokratnih stavki porasla za 61 posto i iznosi 3,9 milijuna eura. Neto dobit Grupe za prva tri mjeseca 2025. godine iznosi 2,7 milijuna eura, što je rast od 108 posto u odnosu na isto razdoblje lani.
Meta mogla bi izgubiti 7 milijardi dolara u prihodu od oglašavanja od kineskih tvrtki zbog američkih carina, sugerirao je Craig Moffett, viši izvršni direktor u MoffettNathanson, u istraživačkom izvještaju.