Mentalno jake i uspješne osobe drže se koriste pravilo kumulativni efekt malih promjena

Mentalno jake i uspješne osobe drže se koriste pravilo kumulativni efekt malih promjena
Fotolia

Mentalno jake i u svom području uspješne osobe razumiju da je kumulativni efekt malih promjena putokaz prema sjajnim rezultatima. U prijevodu, te osobe svjesne su da ništa ne dolazi preko noći i da je put do cilja dugotrajan proces prilikom kojeg treba činiti cijeli niz kompromisa i prilagodba.

Još konkretnije, put do cilja prepun je manjih ciljeva, bez kojih onaj konačni ne bi bio ispunjen. Otkrio je to kroz 30-godišnje istraživanje Kumar Mehta pa odlučio podijeliti sa svijetom. Svoja saznanja usporedio je s onima koja je u biciklizmu postavio sir Dave Brailsford.

On je vjerovao da ako se postigne svega jedan posto poboljšanja u manjim područjima, kumulativno će rezultati ispasti iznimni. Njegove metode itekako su se isplatile jer britanski biciklistički tim u svega osam godina uspio je osvojiti 16 olimpijskih zlata i sedam pobjeda na Tour de France.

Naravno, te metode "prelile" su se u druge sportove, a zatim i dalje od toga. Jer, itekako imaju smisla. Ukoliko je osoba svjesna svojih mana, dovoljno je da se poboljša samo za jedan posto i ukupno će ostvariti bitno bolji rezultat.

Prepoznajte ono što vam ne ide. Može se raditi o koncentraciji, može se raditi o neproduktivnosti rano ujutro, može se raditi o nemotiviranosti odgovaranja na e-mail i slične poruke. Dovoljno je u tim područjima postići samo jedan posto bolji rezultat nego prije i ukupno ćete polučiti iznimniji uspjeh.

Jer, ako je nekome cilj biti lider nekog tima ili organizacije, mora raditi na sebi. A najteži dio rada na sebi jest u smjerovima koji vas izbacuju iz zone komfora ili u smjerovima za koje znate kako vam nisu baš najbliži po pitanju vaših mogućnosti. No, bez svega toga ne može se do konačnog cilja.

Stoga, duboko udahnite i krenite poboljšavati sebe same, korak po korak. Ubrzo ćete prepoznati napredak, bit će itekako vidljiv!