MEĐUNARODNA KONFERENCIJA

SplitTech službeno otvorio vrata i jubilarni deseti put

Ovogodišnje izdanje obilježeno je iznimno kvalitetnim znanstvenim programom s preko 250 prihvaćenih radova te atraktivnim popratnim događanjima.

SplitTech službeno otvorio vrata i jubilarni deseti put

Jubilarno deseto izdanje međunarodne konferencije SpliTech 2025 u organizaciji splitskog Fakulteta elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje (FESB), Sveučilišta u Splitu, održava se od 16. do 20. lipnja u Splitu i Bolu na otoku Braču. Konferencija kroz niz predavanja, radionica i simpozija okuplja znanstvenike, stručnjake i predstavnike industrije iz više od 40 zemalja svijeta.

Ovogodišnje izdanje obilježeno je iznimno kvalitetnim znanstvenim programom s preko 250 prihvaćenih radova te atraktivnim popratnim događanjima. Konferencija pokriva ključna područja pametnog okruženja, energije, inženjerskog modeliranja, Interneta stvari (IoT) i e-zdravlja, a suorganizator konferencije je i IEEE, najveća svjetska stručna organizacija u području elektrotehnike i računarstva.

Štoviše, kako je jedan od bitnijih znanstvenih strateških ciljeva sveučilišta promocija interdisciplinarnosti, u samu organizaciju konferencije je uz Fakultet elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje kao organizatora aktivno uključen i Medicinski fakultet, čime se dodatno potiče interdisciplinarna suradnja unutar sveučilišta, a sve s ciljem unaprjeđenja međunarodne vidljivosti i prepoznatljivosti hrvatske znanstvene zajednice te razvoja gospodarstva i društva u cjelini.

Osim svečanog otvorenja i plenarnih izlaganja, u prostorima FESB-a paralelno se odvijaju i brojna tematska događanja kojima se dodatno proširuje edukativni i stručni sadržaj konferencije - uključujući IoT Dan, AIoTwin Summer School te HPC radionice u suradnji sa Sveučilišnim računalnim centrom SRCE.

Prvi dan konferencije obilježio je IoT Dan, besplatan događaj namijenjen studentima, inženjerima, istraživačima i entuzijastima. Održane su praktične radionice i predavanja koja su obuhvatila osnove dubokog učenja (NVIDIA DL Fundamentals), primjenu edge AI tehnika za vremenske nizove, razvoj IoT uređaja i senzorskih sustava te karijerno umrežavanje s tehnološkim tvrtkama i institucijama.

Sudionici su imali priliku raditi s vrhunskim stručnjacima iz područja umjetne inteligencije i IoT-a, naučiti kako se gradi IoT prototip te steći vještine potrebne za razvoj vlastitih pametnih uređaja.

AIoTwin Summer School traje od 16. do 18. lipnja, a fokusira se na najnovije trendove u području umjetne inteligencije i edge computinga. Također, održavaju se i spomenute HPC radionice, gdje se može naučiti više o praktičnoj primjeni superračunalnih resursa.

U suradnji s Sveučilišnim računalnim centrom SRCE, održavaju se dvije radionice u sklopu EuroCC 2 projekta - "Kako rade veliki jezični modeli" i "Analiza sigurnosti lozinki".

Konferencija se nastavlja narednih dana bogatim znanstvenim programom te se završni dio odvija u hotelu Elaphusa u Bolu na Braču.