S prelaskom Applea na ARM stiže tektonska promjena na tržištu procesora

S prelaskom Applea na ARM stiže tektonska promjena na tržištu procesora
DepositPhotos

Appleova odluka da Macovi procesori prijeđu s Intela na ARM prije nešto više od mjesec dana označila je jedan novi početak. Povratak RISC tehnologije te sve skoriji kraj Mooreova zakona.

I dok traju rasprave jesu li razlozi prelaska u nekvaliteti Intelovih procesora ili kvaliteti ARM-ovih, istina je ipak negdje drugdje. Naime, iPhone i iPad uređaji koriste ARM čipove načinjene upravo u Appleu. Naravno, kad su računala u pitanju, situacija je bitno kompliciranija, ali i izvediva. Kad do toga dođe, brojne će se stvari promijeniti na bolje za Apple.

Dosad je Intel bio taj koji određuje kad dolaze nove generacije procesore, što znači da se Apple morao prilagođavati i na temelju toga plasirati svoje Macove. Identičnu situaciju imaju svi koji posluju s Intelom pa prostora za neke posebne datume predstavljanja računala i nema. A Apple voli sam određivati svoje trendove i detalje oko poslovanja.

Naravno, najbitniji detalji ove težnje prema vlastitim procesorskim rješenjima kriju se u činjenici da Apple želi na adekvatan način ponuditi iOS aplikacije Mac korisnicima. Uz Intel tako nešto ne bi bilo izvedivo na zadovoljavajuć način pa se pojavila potreba okretanja drugim rješenjima.

Također, dio je to jedne šire Appleove strategije, kojom se žele primaknuti aplikacijama u što većem obujmu, kako bi rasteretili procesorska opterećenja, ujedini sve proizvode, ali i samim time zaradili daleko više novca te zadržali odane korisnike uz sebe.

Nimalo loša odluka, prvenstveno jer je postalo jasno da Mooreov zakon više ne funkcionira te se ne može samo "trpati" novitete na postojeću x86 arhitekturu. Apple je to prepoznao i nije želio biti žrtva takve situacije, odlučio je preuzeti stvari u svoje ruke te na taj način direktno ili indirektno natjerati i ostale da se propituju o tome kako dalje...