KOMENTAR: Raspetljavanje telekomske petlje

KOMENTAR: Raspetljavanje telekomske petlje

Vrijeme je blagdana, polako se sređuju računi i dojmovi o 2013. godini i planira se već ona sljedeća što ćemo i učiniti kada je riječ o jednom od ključnih događanja na domaćem telekomunikacijskom tržištu - predstečajevima domaćih alternativaca, novih telekoma kako ih neki vole zvati.

I Optima Telekom, Metronet i H1 Telekom ove su godine, svaki iz svojih razloga pokrenuli predstečajne nagodbe kako bi riješili velike obveze nastale zbog ulaganja u izgradnju optičke infrastrukture, raspetljavanje lokalne petlje, ulazak u centrale, akviziciju novih korisnika.

Optima Telekom se za predstečajnu nagodbu odlučila kako očistila više od milijarde kuna obveza i ona je izazvala najveće zanimanje jer bi prema dogovoru HT trebao preuzeti upravljanje kompanijom. Odlaskom Ivice Mudrinića u DT, a dolaskom Davora Tomaškovića na mjesto predsjednika Uprave najjačeg domaćeg telekoma od 1. siječnja sljedeće godine ta događanja dobivaju i novu sliku. Optimom bi trebao na pet godina upravljati HT, neki to smatraju lošim, nekim pozitivnim signalom na tržištu. U nekoliko scenarija o Optimi, koje može pročitati u linkovima na dnu teksta vidljivo je koja je zapravo jedina prava opcija za očuvanje radnih mjesta.

I dok Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja odlučuje o koncentraciji, jer HT treba kao najjači telekom i bivši monopolist upravljati Optimom, saznajemo kako je u postupku ocjene koncentracije HT/Optima telekom u fazi izrade Obavijesti o preliminarno utvrđenim činjenicama u postupku čije nalaze ne komentira javno jednako kao ni ostale procesne radnje. Za vašu informaciju, po slanju Obavijest sudionicima koncentracije, oni na nju imaju pravo  očitovanja, tvrde u AZTN-u. Taj bi postupak trebao po nekim procjenama biti zaključen do kraja ove godine.

S druge strane, Metronet čeka rješenje suda u svojoj predstečajnoj nagodbi, do kraja ove ili početkom sljedeće godine čime bi ovaj telekom trebao dobiti priliku za daljnji rast prije svega u poslovnom segmentu. Naime, Metronet je ove godine prodao dio svojeg poslovanje Vipnetu koji se bavi rezidencijalnim korisnicima u postupku pripreme za novo restrukturiranje.

H1 Telekom je pak zanimljiv jer mu je najveći pojedinačni dioničar Hrvatska poštanska banka koja kreće u privatizaciju, a na njega je oko bacio drugi po veličini domaći telekomunikacijski operater Vipnet. I dok se tu polako odvijaju dogovori, H1 Telekom je pokrenuo brzi DSL pristup do 50 Mbps, no HPB i Vipnet bi mogli donijeti brzo odluku hoće li se i kada dogoditi akvizicija koja bi za obje kompanije mogla donijeti velike prednosti. Nakon što je Vipnet kupio B.Net za objedinjavanje usluga potreban im je kvalitetan fiksni telekom operater u segmentu privatnih i poslovnih korisnika baš kao što je H1 Telekom.

Kako se Erste Banka ili OTP Banka očekuju kao novi vlasnici, a odluku bi Vlada mogla donijeti već ovog četvrtka jasno je da će se priča s H1 Telekom brzo raspetljati.

Kraj godine, no prije svega početak slijedeće i to prvi kvartal pokazat će smjer kretanja domaćeg telekomunikacijskog tržišta. Konsolidacija na tržištu i preuzimanja od strane HT-a i Vipneta otvorit će jedno novo poglavlje.

Svi s kojima smo razgovarali objašnjavaju kako su ovakva događanja na telekom tržištu očekivana, veliki telekomi u svome mobilnom segmentu pritisnuti su padom prihoda od roaminga i preuzimanja, upravljanje s fiksnim operaterima s velikim brojem korisnika idealni su za nastavak konsolidacije na tržištu. Ipak, dok neki žustro ističu kako HAKOM i AZTN moraju oštro reagirati jer se stvara potencijalni snažni duopol, drugi pak ističu kako je to jedino rješenje za vrlo zadužene telekome.

Pritom ne treba zaboraviti niti dolazak LTE mreža, koje drže zasad suvereno HT i Vipnet, dok se Tele 2 zasad drži po strani.

Kako god bilo, odluke nisu nimalo lake, a zima još uvijek bez snijega neće biti baš hladna kada je riječ o telekomunikacijskom tržištu.

 

 

Evo malog pregleda:

Fiksni telekom operateri ostvarili 681,65 milijuna kuna prihoda uz pad od 13,6 posto

Optima scenarij 1: Banking fatal error

Optima scenarij 2: Uvjetno preuzimanje uz prodaju Iskona

Optima scenarij 3: Dolazak strateškog partnera, veliki strani telekom

Scenarij Optima 4: Stečaj nije opcija, Iskon nije uvjet

I poslije Optime opet Optima, barem korisnici

Kako je HPB tražio odgovornost?!

EKSKLUZIVNO: HPB sprječava prodaju H1 Telekoma Vipnetu, a cijena pada

I H1 Telekom u predstečajnoj nagodbi

KOMENTAR: H1 Telekom započeo čišćenje bilance za Vipnet

Telekom Austria priznao interes za H1 Telekom

Vipnet traži od Telekom Austria dopuštenje za preuzimanje H1 Telekoma

KOMENTAR - Telekomi na raskrižju - propast ili spas

 

Vipnet dobio zeleno svjetlo HAKOM-a

 

KOMENTAR: Tele 2 pod ručnom, HT i Vipnet snažno na gasu