Vipnet dobio zeleno svjetlo HAKOM-a

Vipnet dobio zeleno svjetlo HAKOM-a
Dražen Tomić

Kada je početkom lipnja drugi po veličini domaći telekomunikacijski operater Vipnet obavio kupnju triju tvrtki, jedne i od Metroneta, o čemu smo već pisali, ovaj telekom je zatražio mišljenje regulatora telekom tržišta Hrvatske agencije za poštu i elektroničke komunikacije i  za to dobio zeleno svjetlo. Na telekom tržištu komentiralo se kako je to samo formalni zahtjev jer je riječ o malim telekomima koji posluju na vrlo malom geografskom području.

Kako stoji u rješenju donesenom početkom ovog mjeseca HAKOM je donio odluku da kupnja triju tvrtki Metronet Home za telekomunikacijske usluge iz Zagreba, Kabelska televizija Šibenik , te Optika kabel infrastruktura iz Zagreba nije protivna Zakonu o elektroničkim komunikacijama.

Analizirajući podatke o sudionicima koncentracije, utvrđeno je da niti jedno od društava čiju namjeru pripajanja VIPnet prijavljuje nije imalo prihod koji prelazi 100 milijuna kuna u 2012. godini, objašnjava se u rješenju HAKOM-a.

„Posljedično, ova namjera pripajanja ne podliježe obvezi prijave u smislu propisa o zaštiti tržišnog natjecanja. Međutim, imajući u vidu da je VIPnet operator kojem je izdana dozvola za uporabu radiofrekvencijskog spektra na razini Republike Hrvatske, postoji obveza ispitivanja ove prijave na temelju članka 68. stavak 2. i stavak 6. ZEK-a“, pojašnjavaju u HAKOM-u.

Iz rješenja su vidljivi zanimljivi podaci o trima tvrtkama koje Vipnet kupio. Društvo Metronet home d.o.o. osnovano je 12. lipnja 2013. godine, radi pružanja javno dostupne telefonske usluge u nepokretnoj elektroničkoj komunikacijskoj mreži, usluga prijenosa slika, govora i zvuka putem elektroničkih komunikacijskih mreža i usluge davanja pristupa internetu.

Ova tvrtka nastala je podjelom odnosno izdvajanjem dijela poslovanja alternativnog fiksnog telekom operatera Metronet Telekomunikacije d.d., no iz HAKOM nisu objavili brojke kolika je vrijednost tog dijela poslovanja niti koliko korisnika imaju u segmentu javno dostupne telefonske usluge u nepokretnoj elektroničkoj komunikacijskoj mreži kao i usluge prijenosa slika, govora i zvuka putem elektroničkih komunikacijskih mreža i usluge davanja pristupa internetu.

Društvo Optika kabel infrastruktura d.o.o. osnovano je u 2013. godine, radi pružanja javno dostupne telefonske usluge u nepokretnoj elektroničkoj komunikacijskoj mreži, usluge prijenosa slika, govora i zvuka putem elektroničkih komunikacijskih mreža i usluge davanja pristupa internetu, na području grada Zaprešića i Samobora te na području Zagrebačke četvrti „Centar“. Društvo je nastalo podjelom Optike kabel TV d.o.o., koje je u suvlasništvu Željka Debanića koji je bio jedan od predsjednika Vijeća za telekomunikacije kao prethodnika HAKOM-a kao regulatora na telekomunikacijskom tržištu. Niti ovdje HAKOM nije objavio podatke o prihodima niti broju korisnika u prošloj godini.

Prema javno dostupnim podacima 2012. godinu završilo s 8,46 milijuna kuna prihoda uz stalan rast u odnosu na prethodne godine. Iako je u 2011. tvrtka imala 1,63 milijuna kuna dobiti u 2012. ta je dobit pala na 200 tisuća kuna.

Kada je riječ o tvrtki Kabelska televizija Šibenik d.o.o HAKOM nije objavio brojke o poslovanju, no iz javno dostupnih izvora vidljivo je da je prošle godine ostvaren prihod od 832,28 tisuća kuna, uz dobit od 55,84 tisuće kuna. To su lošiji rezultati u odnosu na 2011. i 2010. godinu kada je dobit bila veća. U prihodima 2012. bila je bolja od prethodne godine, ali lošija od 2010., no i prihodi pokazuju stabilnost poslovanja.

Ova tvrtka pruža usluge prijenosa slike, govora i zvuka putem elektroničke komunikacijske mreže na području grada Šibenika. Niti u ovome slučaju nisu objavljeni podaci o broju korisnika.