KOLUMNA

HT nastavio s dobrim poslovanjem, rast ključnih pokazatelja i rekordna ulaganja u 2024. godini

Poslovni rezultati za 2024.  potvrđuju da je Hrvatski Telekom uspješno navigirao kroz izazove tržišta, ostvarujući rast i unapređujući svoju infrastrukturu kako bi korisnicima pružio najkvalitetnije telekomunikacijske usluge u Hrvatskoj.

HT nastavio s dobrim poslovanjem, rast ključnih pokazatelja i rekordna ulaganja u 2024. godini
Dražen Tomić / Tomich Productions

Analiza poslovnih rezultata HT-a za prošlu 2024. godinu pokazuju kako je rast prihoda od 6,0 posto potaknut snažnim performansama u segmentima mobilnih i fiksnih usluga te sistemskih rješenja. Prihodi od mobilnih usluga porasli su za 9,0 posto, dok su prihodi od fiksnih usluga zabilježili rast od 6,8 posto. Ostali mobilni prihodi porasli su za 9,0 posto, potaknuti prodajom uređaja veće vrijednosti i atraktivnim promocijama uređaja, posebno u prvoj polovici godine.

Prihodi od fiksnih usluga porasli su za 6,8 posto, zahvaljujući uslugama širokopojasnog pristupa, TV-a i podataka, kao rezultat ulaganja u FTTH infrastrukturu i premium sportski sadržaj. Ostali fiksni prihodi niži su za 21,3 posto, pod utjecajem promjene poslovnog modela za prihode od veleprodaje s nižom maržom, nakon integracije Iskona s HT-om. Isključujući učinak ove promjene poslovnog modela, ostali fiksni prihodi porasli su organski za 4,0 posto.

Sistemska rješenja ostvarila su povećanje prihoda od 7,0 posto. U 2024. godini, kapitalna ulaganja nakon najmova HT Grupe bez spektra povećala su se za 9,9 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine, s porastom u HT Grupi u Hrvatskoj 10,6 posto i u CT-u 2.8 posto, što odražava veća ulaganja u optičku infrastrukturu, mobilnu mrežu i projekte digitalizacije.

Unatoč inflacijskim pritiscima i povećanim operativnim troškovima, prilagođena EBITDA AL (dobit prije kamata, oporezivanja, amortizacije i deprecijacije) porasla je za 4,7 posto, zahvaljujući inicijativama za transformaciju i povećanje učinkovitosti. Neto dobit dosegnula je 141,9 milijuna eura, što predstavlja rast od 7,5 posto u odnosu na prethodnu godinu.

Marža EBITDA manja je 0,7 postotnih poena i zaustavila se i dalje na vrlo visokih 36,3 posto.  Dok je operativna marža odnosno marža EBIT-a (dobit prije kamata i oporezivanja) veća 0,8 postotnih poena i dosegla je 16,3 posto. Pritom je EBIT na godišnjoj razni veći 11,3 posto i dosegao je 179,6 milijuna eura.  Marža neto dobiti veća je 0,2 postotna poena i na kraju prošle godine ona je za HT iznosila 12,9 posto.

Omjer investicija nakon najma u odnosu na poslovne prihode veći je 0,8 postotnih poena i dosegao je 22,1 posto na kraju poslovne 2024. godine.

HT je tijekom 2024. godine uložio 242,9 milijuna eura u razvoj infrastrukture, što je povećanje od 9,9 posto u odnosu na prethodnu godinu. Ova ulaganja omogućila su proširenje optičke mreže (FTTH) za više od 150.000 novih kućanstava, što predstavlja najveće godišnje širenje optičke mreže u povijesti kompanije. Time je HT približio svoj cilj pokrivanja više od 1,1 milijun kućanstava gigabitnim optičkim brzinama.

Uz sva ta ulaganja mobilna mreža HT-a ponovno je prepoznata kao najbolja u Hrvatskoj. Šestu godinu zaredom, HT je osvojio Ookla nagradu za najbržu mobilnu mrežu u zemlji. Dodatno, neovisna istraživanja HAKOM-a i umlauta potvrdila su superiornost HT-ove mreže u svim kategorijama. Ova priznanja rezultat su kontinuiranih ulaganja u poboljšanje mrežnih performansi i korisničkog iskustva, tvrde u HT-u.

U siječnju 2025. godine, HT je završio pripajanje društva HT Servisi d.o.o., čime je dodatno povećana operativna učinkovitost. Također, tijekom 2024. godine započet je postupni proces gašenja 3G mreže, koji je zaključen u prvom tromjesečju 2025. godine. Ova tranzicija na 4G i 5G mreže omogućila je poboljšano korisničko iskustvo i energetski učinkovitija rješenja. U skladu s održivim poslovanjem, HT je četvrtu godinu zaredom dobio nagradu Hrvatski indeks održivosti te je ponovno bio jedina hrvatska tvrtka uvrštena na popis najetičnijih tvrtki svijeta prema Ethisphereu.

kada se pogleda mobilno poslovanje broj postpaid korisnika odnosno onih na ugovor porastao je 5,6 posto 1,55 milijuna, dok je prosječna mjesečna potrošnja (ARPU) porasla 6,9 posto na 15,1 euro.

U prepaid segmentu, odnosno segmentu korisnika na bonove rast je 6,7 posto na 926 tisuća, dok je ARPU (prosječna mjesečna potrošnja) pala za 5,5 posto na 5 eura mjesečno.

Broj korisnika broadbanda povećan je 1,2 posto na 669 tisuća, broj TV korisnika veći je 2,7 posto i na kraju prošle godine je dosegao 554 tisuće. Broj korisničkih linija u fiksnoj telefoniji sada je 717 tisuća odnosno 0,3 posto manje nego godinu dana ranije.

ARPU širokopojasnih linija povećan je 1,3 posto na 8,1 euro prosječno po korisniku, a APRU za TV korisnike veći je čak 8,5 posto i dosegao je 13,1 posto.

Unatoč izazovnom ekonomskom okruženju, HT zadržava pozitivne izglede za budućnost. Kompanija planira nastaviti s ulaganjima u infrastrukturu, fokusirajući se na daljnje širenje optičke i 5G mreže, te pružanje vrhunskog korisničkog iskustva. Strategija održivosti i dalje će biti ključni element poslovanja, s ciljem stvaranja dugoročne vrijednosti za sve dionike.

 

Ključni financijski okazatelji 

Ukupni prihodi: Povećanje od 6,0 posto na 1,101.6 milijuna eura. HT u Hrvatskoj ostvario je 1,01 milijardu eura prihoda, dok je Crnogorski Telekom doprinio s 89,3 milijuna eura.

Prilagođena EBITDA AL: Rast od 4,7 posto na 416,2 milijuna eura. HT u Hrvatskoj ostvario je 384,1 milijuna eura, a Crnogorski Telekom 32,1 milijuna eura.

Neto dobit:  Povećanje od 7,5 posto na 141,9 milijuna eura.

Kapitalna ulaganja (CAPEX): Povećanje od 9,9 posto na 242,9 milijuna eura, s 222,2 milijuna eura u Hrvatskoj i 20,8 milijuna eura u Crnogorskom Telekomu.

Dividenda (2024): Isplaćena dividenda od 119,2 milijuna eura, ili 1,53 eura po dionici – najveća isplata u više od desetljeća.

Ukupni povrat za dioničare (TSR): 52,9 posto, što je rekordna visina od IPO-a.

 

 

Prihodi od usluga i prodaje

Prihodi od mobilnih usluga porasli su zahvaljujući snažnom rastu postpaid korisnika, atraktivnim prepaid ponudama i prilagodbama cijena.

Prihodi od prodaje mobilnih uređaja povećani su zbog prodaje uređaja više vrijednosti i atraktivnih promotivnih ponuda.

Prihodi od fiksnih usluga rasli su zahvaljujući širokopojasnim (BB), TV i podatkovnim uslugama, uz iskorištavanje ulaganja u FTTH infrastrukturu i premium sadržaj.

Prihodi od prodaje fiksnih uređaja smanjeni su zbog promjene poslovnog modela za niskoprofitabilni tranzitni segment, no organski su porasli za 4,0 posto.

Prihodi od ICT rješenja porasli su zbog velike potražnje za sveobuhvatnim ICT rješenjima, s naglaskom na cloud i kibernetičku sigurnost.