Meta je otkrila novu značajku, a to su feedovi povezani s novinskim organizacijama i javnim osobama, koji su prikupili 45 milijuna mjesečno aktivnih korisnika u Europi. Otvoreni kanali smatraju se sličnim društvenim mrežama prema pravilima EU-a.
Antonio Jularić
WhatsApp je završio pod strožim regulatornim nadzorom u EU. Broj aktivnih korisnika aplikacije na njezinim otvorenim kanalima premašio je ograničenje koje je sada stavlja pod Zakon o digitalnim tržištima.
Meta je otkrila značajku, a to su feedovi povezani s novinskim organizacijama i javnim osobama, koji su prikupili 45 milijuna mjesečno aktivnih korisnika u Europi. Otvoreni kanali smatraju se sličnim društvenim mrežama prema pravilima EU-a.
"WhatsApp je objavio broj korisnika iznad praga za označavanje kao vrlo velike online platforme prema Zakonu o digitalnim uslugama", rekao je glasnogovornik Europske komisije Thomas Regnier za Mobile World Live. Korisnici WhatsAppove primarne funkcije slanja poruka nisu uključeni u regulatorne kriterije DSA-a.
Prema zakonu, platforme moraju prijaviti broj korisnika svakih šest mjeseci. EK nameće stroga pravila moderiranja sadržaja na platformama s više od 45 milijuna aktivnih korisnika mjesečno, uključujući provođenje procjene rizika od širenja nezakonitog ili neprikladnog sadržaja i provedbu mjera za ublažavanje. Nepoštivanje može rezultirati kaznama do 6% godišnjeg globalnog prihoda tvrtke.
Ponovno se pojavio novi problem za korisnike WhatsAppa, a kako se može pronaći riječ je samo o Android korisnicima gdje s adrese koju imate u imeniku dolazi poruka (vidi sliku ispod) da se glasa za mladu plesačicu nakon čega kako ne bi izgledalo kao prijevara stiže i sigurnosni kod za web stranicu, međutim vaš se WhatsApp spaja na neko računalo koje onda na cijeli imenik šalje istu poruku.
OpenAI razmatra moguću akviziciju Googleovog preglednika Chrome kako bi ojačao svoju platformu ChatGPT. Ova vijest dolazi u trenutku kada internet div još uvijek suočava s pritiscima zakonodavaca zbog navodnog monopolističkog položaja na tržištu internetskog pretraživanja.
Europska komisija kaznila je Apple s 570 milijuna eura, a Metu s 228 milijuna eura zbog kršenja Zakona o digitalnim tržištima (DMA). Ovo su prve kazne izrečene u okviru propisa čiji je cilj ograničiti tržišnu dominaciju velikih tehnoloških kompanija.