Globalni broj jedinstvenih korisnika e-trgovine doseći će 4,4 milijarde do 2027. godine, što će porasti sa samo 3,1 milijarde 2022. godine, navodi Juniper Research. Istraživanje predviđa da će zemlje u azijsko-pacifičkoj regiji biti ključni pokretači ovog rasta i da će predstavljati više od 70 posto ovih novih globalnih korisnika e-trgovine.
Konkretno, izvješće je identificiralo Bangladeš, Pakistan i Indiju kao zemlje koje će dodati više od 600 milijuna novih korisnika e-trgovine samo u sljedećih pet godina budući da povećani pristup internetu i sveobuhvatniji maloprodajni opskrbni lanci podržavaju rast. Izvješće predviđa da će azijsko-pacifička regija pružiti značajne mogućnosti pružateljima usluga plaćanja kao što su Visa i Mastercard kroz povećanu aktivnost e-trgovine. Predviđa se da će regija do 2027. ostvariti više od 4,3 trilijuna dolara online i mobilne maloprodajne potrošnje.
“Otvorene platforme za plaćanje ključne su za maksimiziranje rasta u regiji. Omogućuju brzu implementaciju preferenci plaćanja specifičnih za pojedinu zemlju, kao što su domaći digitalni novčanici, putem integriranih dobavljača i pružatelja usluga plaćanja; pojednostavljivanje tržišta e-trgovine i za trgovce i za potrošače,” primijetila je autorica istraživanja Cara Malone.
Izvješće poziva trgovce da se usredotoče na povećanje prosječne potrošnje i transakcija po korisniku, budući da se pristup uslugama e-trgovine širi u azijsko-pacifičkoj regiji. Trgovci moraju implementirati analizu raspoloženja temeljenu na umjetnoj inteligenciji kako bi identificirali preferencije potrošača kako bi to postigli. Trgovci koji pružaju personalizirana iskustva i ponude e-trgovine bit će u najboljoj poziciji da iskoriste rast e-trgovine u azijsko-pacifičkoj regiji. Međutim, prednost ranog pokretanja bit će ključna za stjecanje bogatstva transakcijskih informacija potrebnih za pokretanje personaliziranih iskustava što je ranije moguće.
Ponovno se pojavio novi problem za korisnike WhatsAppa, a kako se može pronaći riječ je samo o Android korisnicima gdje s adrese koju imate u imeniku dolazi poruka (vidi sliku ispod) da se glasa za mladu plesačicu nakon čega kako ne bi izgledalo kao prijevara stiže i sigurnosni kod za web stranicu, međutim vaš se WhatsApp spaja na neko računalo koje onda na cijeli imenik šalje istu poruku.
OpenAI razmatra moguću akviziciju Googleovog preglednika Chrome kako bi ojačao svoju platformu ChatGPT. Ova vijest dolazi u trenutku kada internet div još uvijek suočava s pritiscima zakonodavaca zbog navodnog monopolističkog položaja na tržištu internetskog pretraživanja.
Europska komisija kaznila je Apple s 570 milijuna eura, a Metu s 228 milijuna eura zbog kršenja Zakona o digitalnim tržištima (DMA). Ovo su prve kazne izrečene u okviru propisa čiji je cilj ograničiti tržišnu dominaciju velikih tehnoloških kompanija.