Proton će napustiti Švicarsku ako prođu novi kontroverzni zakoni o nadzoru. Naime, ta zemlja razmatra izmjenu Zakona o nadzoru, a stručnjaci upozoravaju na rizik po sigurnu enkripciju i anonimnost na internetu u zemlji. Točnije, izmjena bi mogla zahtijevati od svih VPN usluga, aplikacija za razmjenu poruka i društvenih mreža da identificiraju i pohranjuju podatke korisnika – što je obveza koja je trenutno ograničena na mobilne mreže i pružatelje internetskih usluga.
Tvrtka iza jedne od najboljih VPN i šifriranih e-mail usluga, Proton, spremna je boriti se za privatnost svojih više od 100 milijuna korisnika. I druge švicarske tvrtke, poput NymVPN-a, čine isto.
Izvršni direktor Protona Andy Yen oštro je kritizirao predložene izmjene, nazvavši ih "velikim kršenjem prava na privatnost" koje će također naštetiti ugledu zemlje i njezinoj sposobnosti natjecanja na međunarodnoj razini.
"Ova izmjena pokušava provesti nešto što je u EU i SAD-u proglašeno nezakonitim. Jedina zemlja u Europi s otprilike sličnim zakonom je Rusija", rekao je Yen.
Izmjena ima za cilj proširiti broj pružatelja usluga na koje se zakon odnosi, uključujući takozvane "izvedene pružatelje usluga". Ključno je da će nove odredbe uvesti tri nove vrste informacija i dvije vrste nadzora.
Ako izmjene prođu, Proton će biti prisiljen promijeniti način na koji Proton Mail i Proton VPN upravljaju enkripcijom, zajedno sa svojim strogo provođenim pravilima o nepohranjivanju podataka – što tvrtka nije spremna učiniti.
"Mislim da ne bismo imali izbora nego napustiti Švicarsku," rekao je Yen. "Zakon bi postao gotovo identičan onome koji danas vrijedi u Rusiji. To je neodrživa situacija. Bili bismo manje povjerljiva tvrtka u Švicarskoj nego Google, koji je u SAD-u. Dakle, to je nemoguće za naš poslovni model."
Nym-ov suosnivač i operativni direktor Alexis Roussel potvrdio je da će Nym učiniti isto i napustiti Švicarsku ako se nove nadzorne mjere provedu. Kako su javne konzultacije završile 6. svibnja, sada treba pričekati što će švicarska vlada odlučiti. Ipak, Roussel je potvrdio da je došlo do značajnog otpora političkih stranaka i švicarskih tvrtki.
Neki kantoni, uključujući Ženevu, čak su se pozvali na pravo na digitalni integritet kao argument protiv ovih pravila. Roussel je bio glavni pokretač inicijative koja je uvela ovo novo pravo za zaštitu online privatnosti i podataka građana – u Ženevi 2023. i Neuchâtelu 2024. – s više od 90 posto konsenzusa.
Yen je također izrazio određeni optimizam u razgovoru za RTS, unatoč tome što je istaknuo kako ova situacija pokazuje potrebu za uravnoteženijim pristupom u kreiranju novih zakona.
"Ako uspijemo natjerati Bern da usvoji zdravo-razumska pravila koja omogućuju tvrtkama poput Protona da budu konkurentne u Švicarskoj i diljem svijeta, ostat ću, uzeti svoju putovnicu i nastaviti ulagati u Švicarsku", dodao je.