DRUŠTVENE MREŽE

EK utvrdila da TikTok krši DSA zbog oglasnog repozitorija

TikTok sada ima pravo na očitovanje u pisanom obliku te na uvid u dokumentaciju iz istrage koju vodi Europska komisija. Paralelno će biti konzultirano i Europsko vijeće za digitalne usluge. Ako Komisija potvrdi svoje preliminarno mišljenje, može donijeti formalnu odluku o nesukladnosti, što bi TikToku moglo donijeti novčanu kaznu u iznosu do šest posto ukupnog godišnjeg prihoda na globalnoj razini.

EK utvrdila da TikTok krši DSA zbog oglasnog repozitorija
Depositphotos

Europska komisija (EK) obavijestila je TikTok o svom preliminarnom stajalištu prema kojem ta kompanija ne ispunjava obvezu iz Akta o digitalnim uslugama (DSA) koja se odnosi na uspostavu i javnu dostupnost repozitorija oglasa. Takav oglasni repozitorij ključan je za omogućavanje transparentnosti digitalnog oglašavanja i predstavlja važan alat za istraživače, organizacije civilnog društva i institucije kako bi mogli pratiti i identificirati prijevarne oglase, hibridne prijetnje, koordinirane informacijske kampanje te lažne oglase, osobito u osjetljivim razdobljima poput izbornih procesa.

Prema nalazima Komisije, TikTok ne pruža dovoljno informacija o sadržaju objavljenih oglasa, ne navodi tko je bio ciljana skupina korisnika, niti otkriva tko je financirao oglašavanje. Osim toga, trenutni repozitorij oglasa na TikToku ne omogućuje javnosti cjelovito i učinkovito pretraživanje tih podataka, čime se znatno ograničava njegova funkcija i svrha kao alata transparentnosti.

TikTok sada ima pravo na očitovanje u pisanom obliku te na uvid u dokumentaciju iz istrage koju vodi Europska komisija. Paralelno će biti konzultirano i Europsko vijeće za digitalne usluge. Ako Komisija potvrdi svoje preliminarno mišljenje, može donijeti formalnu odluku o nesukladnosti, što bi TikToku moglo donijeti novčanu kaznu u iznosu do šest posto ukupnog godišnjeg prihoda na globalnoj razini. Također, moguće je uvođenje pojačanog regulatornog nadzora kako bi se osiguralo ispunjavanje mjera koje TikTok eventualno predloži radi usklađivanja s pravilima. Komisija može donijeti i odluku o dnevnim kaznama ako se platforma ne uskladi s obvezama u zadanom roku.

DSA je stupio na snagu za vrlo velike internetske platforme (VLOP) u kolovozu 2023. godine, a TikTok je među prvima bio obuhvaćen tim režimom zbog broja korisnika u Europskoj uniji. Komisija je već ranije otvorila istrage protiv drugih tehnoloških divova, uključujući Metu, X (bivši Twitter) i AliExpress, zbog sličnih zabrinutosti u vezi transparentnosti oglašavanja, odgovornosti za sadržaj i borbe protiv dezinformacija.

TikTok se već u ožujku 2024. suočio s istragom Europske komisije zbog zaštite maloljetnika, rizičnih dizajnerskih elemenata platforme koji mogu dovesti do ovisnosti, te zbog nedostatne transparentnosti algoritamskog upravljanja sadržajem. Pitanje oglasnih repozitorija posebno je osjetljivo uoči europskih izbora jer nedostatak transparentnosti može otvoriti prostor za prikrivenu političku propagandu i manipulaciju javnošću. Komisija ovim potezom potvrđuje da ozbiljno pristupa nadzoru digitalnog prostora, s ciljem zaštite građana, osobito u kontekstu obrane demokratskih procesa i suzbijanja informacijske manipulacije. TikTok sada mora dokazati da je spreman u potpunosti se uskladiti s europskim propisima, u protivnom ga očekuju ozbiljne regulatorne i financijske posljedice.