Orange, Vodafone, Deutsche Telekom i Telefonica zatražili su od Europske komisije odobrenje za osnivanje zajedničkog poduzeća. Posao ima za cilj podržati usluge ciljanog oglašavanja trećih strana, uključujući različite elemente privatnosti za kontrolu potrošača.
Kvartet tek treba dati detaljnu javnu izjavu o tom potezu, ali podnesak EK o prijedlogu dao je nacrt plana sa šefovima tijela za politiku tržišnog natjecanja koji rade do privremenog roka 10. veljače. Podnesak pokazuje da bi pothvat bio u jednakom vlasništvu i pod kontrolom četvorice.
Ako bude odobren, bit će ponuđen ono što je opisano kao rješenje za digitalnu identifikaciju vođeno privatnošću za podršku digitalnom marketingu i reklamnim aktivnostima robnih marki i izdavača. Očekuje se da će rezultirajući proizvod zahtijevati eksplicitnu suglasnost robnih marki i izdavača od korisnika, pri čemu će identitet pojedinca biti zaštićen od oglašivača. Potrošači će moći koristiti privatni portal za povlačenje privole u bilo kojem trenutku.
"JV će generirati siguran, pseudonimizirani token izveden iz raspršenog/kriptiranog pseudonimiziranog internog identiteta povezanog s korisnikovom pretplatom na mrežu koju će osigurati sudjelujući mrežni operateri", kako je navedeno u unosu. Token bi omogućio brendovima da prepoznaju korisnika bez otkrivanja osobnih podataka.
Vodafone je već održao probu s raznim partnerima, uključujući oglašivače, izdavače i Deutsche Telekom za sustav ciljanog oglašavanja u Njemačkoj pod markom TrustPid. Web stranica TrustPid napominje da potrošačima omogućuje uživanje u besplatnom sadržaju i prednostima otvorenog interneta uz zadržavanje kontrole nad svojom privatnošću. Vodafonovo ispitivanje osmišljeno je kako bi se testirala tehnička izvedivost platforme više operatera i vjerojatno je predstavljalo temelj predloženog zajedničkog pothvata.
Ponovno se pojavio novi problem za korisnike WhatsAppa, a kako se može pronaći riječ je samo o Android korisnicima gdje s adrese koju imate u imeniku dolazi poruka (vidi sliku ispod) da se glasa za mladu plesačicu nakon čega kako ne bi izgledalo kao prijevara stiže i sigurnosni kod za web stranicu, međutim vaš se WhatsApp spaja na neko računalo koje onda na cijeli imenik šalje istu poruku.
OpenAI razmatra moguću akviziciju Googleovog preglednika Chrome kako bi ojačao svoju platformu ChatGPT. Ova vijest dolazi u trenutku kada internet div još uvijek suočava s pritiscima zakonodavaca zbog navodnog monopolističkog položaja na tržištu internetskog pretraživanja.
Europska komisija kaznila je Apple s 570 milijuna eura, a Metu s 228 milijuna eura zbog kršenja Zakona o digitalnim tržištima (DMA). Ovo su prve kazne izrečene u okviru propisa čiji je cilj ograničiti tržišnu dominaciju velikih tehnoloških kompanija.