Iz Opere tvrde da je njezin generativni internetski preglednik s umjetnom inteligencijom spreman za javnu upotrebu.
Naime, tzv. Opera One trenutno je izvan dosega široj javnosti, ali svi testovi su "položeni" pa će izaći na tržište. Dostupna je u sustavima Windows, Mac i Linux, a preuzima se direktno sa službene stranice Opere. Za korištenje, potrebno je imati račun na Operi.
Dalke, po čemu se ovaj browser toliko razlikuje? Ima integriranu umjetnu inteligenciju nazvanu Aria, kojoj možete pristupiti sa "sidebara". A možete i koristiti "shortcut" (CTRL ili Command i /). Ujedno, ta umjetna inteligencija je u trenutku pisanja ovog teksta postala dostupna i u pregledniku Opera Android, što je ulazak na tržište od otprilike dvije milijarde korisnika. Umjetna inteligencija proizlazi iz Operinog partnerstva s OpenAI-jem, u čijem je vlasništvu ChatGPT.
Aria se povezuje s GPT-om (Generative Pretrained Transformer) kako bi odgovorila na upite korisnika. Pritom, uključuje "live" informacije s weba i može generirati tekst ili kod te odgovoriti na pitanja podrške u vezi s Operinim proizvodima. Osim toga, Opera One može generirati kontekstualne upite za Aria kada kliknete desnom tipkom miša ili označite tekst u pregledniku. Ako više volite koristiti ChatGPT ili ChatSonic, njima također možete pristupiti sa "sidebara".
Uz sve, Opera One ima svjež izgled temeljen na principima modularnog dizajna. U Operi kažu da će to pomoći pregledniku da se prilagodi potrebama korisnika tako što će prikazivati ključne značajke.
"Relevantni moduli unutar Opera One automatski će se prilagoditi na temelju konteksta, pružajući korisniku tečnije i jednostavnije iskustvo pregledavanja", poručili su iz Opere te izrazili nadu kako će na ovaj način pojednostaviti korištenje preglednika.
Na kraju, Opera je koristila novu arhitekturu s višenitnim sastavljačem (eng. multithreaded compositor) kako bi ponudila brže i glađe korisničko sučelje. Ovaj pristup bi trebao pomoći i u dodavanju novih značajki i učiniti da se Opera One udalji od ostalih preglednika temeljenih na chromiumu. Rečeno je da korisnike očekuje više ažuriranja usmjerenih na AI kasnije ove godine.
Ponovno se pojavio novi problem za korisnike WhatsAppa, a kako se može pronaći riječ je samo o Android korisnicima gdje s adrese koju imate u imeniku dolazi poruka (vidi sliku ispod) da se glasa za mladu plesačicu nakon čega kako ne bi izgledalo kao prijevara stiže i sigurnosni kod za web stranicu, međutim vaš se WhatsApp spaja na neko računalo koje onda na cijeli imenik šalje istu poruku.
OpenAI razmatra moguću akviziciju Googleovog preglednika Chrome kako bi ojačao svoju platformu ChatGPT. Ova vijest dolazi u trenutku kada internet div još uvijek suočava s pritiscima zakonodavaca zbog navodnog monopolističkog položaja na tržištu internetskog pretraživanja.
Europska komisija kaznila je Apple s 570 milijuna eura, a Metu s 228 milijuna eura zbog kršenja Zakona o digitalnim tržištima (DMA). Ovo su prve kazne izrečene u okviru propisa čiji je cilj ograničiti tržišnu dominaciju velikih tehnoloških kompanija.