Prijevare u e-trgovini nastavljaju s iznimno oštrim rastom. Najveći gubici trgovaca bit će kupovine udaljenih fizičkih roba, pri čemu su gubici dosegli 5,1 milijardu dolara na tržištima u nastajanju u 2028. godini, što je čak 5 puta više u odnosu na milijardu dolara u 2023., prema Juniper Research. Juniper predviđa da su gubici od prijevara u Africi i Bliskom Istoku dosegli 1,1 milijardu dolara u 2028. godini, što je rast od 643 posto sa 150 milijuna dolara ove godine.
To je uglavnom zbog ograničenog prihvaćanja učinkovitih alata za sprečavanje prijevara u regiji. Takvi su alati potrebni kako bi se održao korak s brzorastućim brojem transakcija, evoluirajućim načinima plaćanja i rastućim prijetnjama. Istraživanje preporučenih trgovca u regiji usvajaju sustave za otkrivanje i prevenciju prijevara kao prioritet, ili će se brzi rast e-trgovine pretvoriti u masivan rast prijevara; štetna profitabilnost trgovaca.
Istraživanje je pozvalo sudionike da implementiraju AI za analizu trendova u ponašanju prevaranta. To je važno u regijama u nastajanju, jer usvajanje pametnih telefona uzrokuje da e-trgovina raste brzo. Stoga, dobavljači za otkrivanje i prevenciju prijevara moraju koristiti podatke prikupljene tijekom cijelog procesa e-trgovine kako bi se dodatno obučavali i razvili njihovi modeli za otkrivanje i prevenciju prijevara AI.
„S rastućom uporabom AI-ja, sve je važnije za otkrivanje i prevenciju prijevara da educiraju svoje klijente, jer AI koristi različite podatke za ispitivanje obrazaca unutar prijevare. AI je izuzetno povoljna u prostoru u kojem prevaranti napadaju na skali, a ne napadaju određenog kupca “, primijetila je autorica istraživanja Cara Malone.
Novi istraživački paket tržišta nudi do danas najopsežnije procjene tržišta internetskih prijevara, pružajući analizu i prognoze od preko 30 000 podatkovnih bodova na 60 tržišta tijekom pet godina. Uključuje "ploču s vodstvom natjecatelja" i ispitivanje budućih tržišnih mogućnosti.
Ponovno se pojavio novi problem za korisnike WhatsAppa, a kako se može pronaći riječ je samo o Android korisnicima gdje s adrese koju imate u imeniku dolazi poruka (vidi sliku ispod) da se glasa za mladu plesačicu nakon čega kako ne bi izgledalo kao prijevara stiže i sigurnosni kod za web stranicu, međutim vaš se WhatsApp spaja na neko računalo koje onda na cijeli imenik šalje istu poruku.
OpenAI razmatra moguću akviziciju Googleovog preglednika Chrome kako bi ojačao svoju platformu ChatGPT. Ova vijest dolazi u trenutku kada internet div još uvijek suočava s pritiscima zakonodavaca zbog navodnog monopolističkog položaja na tržištu internetskog pretraživanja.
Europska komisija kaznila je Apple s 570 milijuna eura, a Metu s 228 milijuna eura zbog kršenja Zakona o digitalnim tržištima (DMA). Ovo su prve kazne izrečene u okviru propisa čiji je cilj ograničiti tržišnu dominaciju velikih tehnoloških kompanija.