Njegov razvoj započeo je 2022. godine, kada je Mozilla preuzela prava na K-9 Mail, popularni open-source email klijent za Android.
Mozilla je obećala pravu Android verziju svog email klijenta Thunderbird prije dvije godine i čini se da bi čekanju mogao doći kraj jer je aplikacija konačno izašla iz beta verzije i spremna je za sve korisnike.
Dakle, napokon je objavljena završna, gotova verzija Thunderbirda za Android uređaje. Njegov razvoj započeo je 2022. godine, kada je Mozilla preuzela prava na K-9 Mail, popularni open-source email klijent za Android. Aplikacija je kupljena s ciljem da se preimenuje u aplikaciju Thunderbird, a danas svjedočimo konačnom ostvarenju tih napora.
Snažna je i usmjerena na privatnost, omogućujući dodavanje dodatnih značajki poput OpenPGP enkripcije e-pošte za vašeg postojećeg email pružatelja usluga.
Inače, objava dolazi samo mjesec dana nakon beta verzije aplikacije, a ako ste je isprobali, ovdje ćete se vjerojatno osjećati kao kod kuće. Aplikacija će se vjerojatno i dalje unapređivati tijekom vremena - trenutno je najveći izazov bio dovršiti migraciju K-9 Mail-a.
Također, postoji opcija za prelazak s K-9 Mail-a na Thunderbird za Android. Trenutno su oba email klijenta dostupna i objavljena na Google Play Storeu kao zasebni unosi, i još nije poznato hoće li aplikacija K-9 Mail s vremenom biti povučena, ali je to najvjerojatniji scenarij.
Činjenica da je projekt sada dovršen ne znači da je put gotov. S obzirom na to da je objavljen samo mjesec dana nakon beta verzije, postoji mogućnost da su neki bugovi promakli. K-9 Mail je oduvijek bio jedan od najstabilnijih email klijenata na Androidu pa bi i ovaj trebao biti jednako stabilan.
Thunderbird se može preuzeti na Google Play Storeu, a APK verzije su dostupne na GitHubu. Mozilla navodi da uskoro dolazi i listing na F-Droidu.
Ponovno se pojavio novi problem za korisnike WhatsAppa, a kako se može pronaći riječ je samo o Android korisnicima gdje s adrese koju imate u imeniku dolazi poruka (vidi sliku ispod) da se glasa za mladu plesačicu nakon čega kako ne bi izgledalo kao prijevara stiže i sigurnosni kod za web stranicu, međutim vaš se WhatsApp spaja na neko računalo koje onda na cijeli imenik šalje istu poruku.
OpenAI razmatra moguću akviziciju Googleovog preglednika Chrome kako bi ojačao svoju platformu ChatGPT. Ova vijest dolazi u trenutku kada internet div još uvijek suočava s pritiscima zakonodavaca zbog navodnog monopolističkog položaja na tržištu internetskog pretraživanja.
Europska komisija kaznila je Apple s 570 milijuna eura, a Metu s 228 milijuna eura zbog kršenja Zakona o digitalnim tržištima (DMA). Ovo su prve kazne izrečene u okviru propisa čiji je cilj ograničiti tržišnu dominaciju velikih tehnoloških kompanija.