Korisnici Instagrama najčešće imaju hakirane račune

Korisnici Instagrama najčešće imaju hakirane račune
DepositPhotos

Kibernetički napadi na društvene mreže sve su izraženiji iz godine u godinu, ali uvjerljivi negativni rekorder po broju uspješno izvedenih jest Instagram. Na toj platformi čak 84 posto korisnika bilo je žrtvama preuzimanja profila od strane hakera.

Treba uzeti u obzir da se brojka temelji na istraživanju koje je objavio ITRC (Identity Theft Resource Center), a u njemu je sudjelovalo svega 88 osoba. Svejedno, to je dovoljno da se može zaključiti da sigurnosne postavke i nisu najbolje na Metinoj popularnoj platformi.

Primjerice, kad se usporede ostale društvene mreže u ovom smislu, dolazimo do toga da je nakon Instagrama najčešće napadnut na ovako uspješan način Facebook, čijih 25 posto korisnika svjedoči gubitku profila. Twitter je na tri posto, WhatsApp i LinkedIn na jedan posto.

Ono što hakeri dobivaju na ovaj način jesu podaci za prodaju. Instagram profil na dark webu vrijedi oko 12 američkih dolara i samo je Twitter s deset dolara ispod njega. Primjerice, hakirani Facebook profil košta 14 dolara, WhatsApp 18 dolara, a LinkedIn čak 45 dolara.

Iako u 22 posto slučajeva hakeri traže novac svojih žrtava u zamjenu za povratak profila, češća situacija je da se koriste tim profilom za neke druge radnje, u kojima im je potreban tuđi identitet. Nije isključeno ni da preko tog profila dolaze do unosnijih mogućnosti pristupa, ako je korisnik povezao profil s drugim uslugama i platformama.

A načini na koje se hakerski napadi izvode u 49 posto slučajeva su kroz zaražene linkove koji se šalju u direktnim porukama, u 20 posto slučajeva radi se o lažnim prilikama za investiranje, u 13 posto slučajeva korisnike se lažnim porukama traži da potvrde profil "jer su u opasnosti", u pet posto slučajeva kliknu na linkove koje im šalje netko nepoznat i u tri posto slučajeva se sa svojim podacima prijavljuju na stranicama koje potom ukradu iste te podatke...