ODLUKA REGULATORA

Italija zabranila ChatGPT dok se ne potvrdi da je siguran za korisnike

Italija zabranila ChatGPT dok se ne potvrdi da je siguran za korisnike
Depositphotos

Talijanski regulator privatnosti privremeno je zabranio ChatGPT, s obrazloženjem da je "chatbot umjetne inteligencije nepropisno prikupljao i pohranjivao informacije, ubrzavajući žurbu kreatora politike da uvedu nova pravila umjetne inteligencije."

OpenAI je potvrdio ovu odluku i naglasio da će njegov ChatGPT u Italiji biti onemogućen te da će blisko surađivati s regulatorom i da se nada kako će ChatGPT uskoro ponovno biti dostupan.

"Također vjerujemo da je regulacija umjetne inteligencije neophodna", kažu u OpenAI.

To je jedna od prvih mjera na nacionalnoj razini koja ograničava korištenje ChatGPT-a otkako je njegova popularnost eksplodirala na globalnoj razini posljednjih mjeseci. U Sjedinjenim Američkim Državama i diljem Europe bilježi se rast inicijative o regulaciji samogenerativnog alata zbog zabrinutosti koje sežu od zaštite podataka preko dezinformacija do sigurnosti na poslu.

Za OpenAI sad preostaje u zakonskom roku od 20 dana pokazati koje korake poduzima kako bi se zaštitila privatnost korisnika propisana pravilima Opće uredbe o zaštiti podataka (GDPR) Europske unije. Ako se potvrdi kršenje pravila, OpenAI bi mogao platiti kaznu u visini četiri posto globalnih prihoda iz 2022. ili 21,8 milijuna američkih dolara, ovisno što je veće.

Ono što ne ide u prilog za OpenAI i njegov ChatGPT jest činjenica da ne postoji sustav za provjeru dobi korisnika i sprečavanje djece mlađe od 13 da ga koriste, čime su ih izložili "odgovorima koji su apsolutno neprikladni za njihov stupanj razvoja i samosvijesti".

Usklađenost sa zahtjevima regulatora mogla bi uključivati OpenAI-jevo dodavanje dobnih provjera, ažuriranje pravila o privatnosti i poticanje korisnika na detaljnije informacije o tome kako se njihovi podaci mogu koristiti.

Pažnja prema AI alatima i chatbotovima sve je izraženija. Primjerice, krajem ožujka skupina istraživača umjetne inteligencije i tehničkih rukovoditelja pozvala je na šestomjesečni moratorij obuke sljedeće generacije AI alata kako bi industrija dobila vremena za postavljanje sigurnosnih standarda.

Mediji su pak počeli ispitivati u kojoj je mjeri njihov sadržaj korišten za obuku alata poput ChatGPT-a, kao i njihove pravne mogućnosti za naknadu.

Neke kompanije i organizacije, uključujući JPMorgan Chase & Co., posljednjih su mjeseci blokirali pristup ChatGPT-u sa svojih lokalnih mreža. Verizon Communications to čini zbog "mogućnosti gubitka vlasništva nad vlasničkim podacima."

Državni školski sustav New Yorka u siječnju je zabranio chatbot sa svojih internetskih mreža i školskih uređaja zbog straha od varanja i razvoja učenja.

Dakle, umjetnu inteligenciju se ipak iznimno ozbiljno doživljava, posebno sad kad je jasno kolike su joj mogućnosti...