NASTAVAK RASTA

Facebook koristi gotovo polovica svjetske populacije

Facebook koristi gotovo polovica svjetske populacije
Depositphotos

Facebook je unatoč svim problemima uspio dosegnuti tri milijarde aktivnih korisnika na mjesečnoj razini, zaključno s 30. lipnjem ove godine. To je oko 40 posto svjetske populacije. I razlog da se liderima Mete vrati osmijeh na lice. Toliko potreban nakon najgore godine u povijesti kompanije.

"Iako je 2022. bila prepuna izazova, mislim da smo je završili na dobar način", rekao je izvršni direktor (CEO) Mete Mark Zuckerberg prije nekoliko mjeseci, dok je predstavljao brojke koje ukazuju da se četvrtina svjetske populacije nalazi na Facebooku svakog dana.

Time su tad, a i sad, u drugi plan pale razne negativnosti. Primjerice, prvi put ikad zabilježen je pad prihoda u odnosu na godinu ranije pa je tako u 2022. bio jedan posto slabiji nego u 2021.

Svejedno, broj korisnika porastao je za šest posto na godišnjoj razini i to je svakako dokaz da potencijal za ulaganje u najveću društvenu mrežu još postoji. Problematično je pak to što su ti novi korisnici većinom izvan Sjedinjenih Američkih Država i Kanade, najunosnijim tržištima za Metu u cijelosti.

Konkretnije, na području Sjeverne Amerike, kroz godinu dana je pristiglo samo milijun novih korisnika na mjesečnoj razini. Nastavak je to negativnog trenda i određena potvrda o padu popularnosti Facebooka u tim regijama.

Problematično je i što u Europi Facebook na godišnjoj razini ima dva milijuna korisnika manje. Stoga, dva najprofitabilnija kontinenta pokazuju loše rezultate. Koje teško može popraviti situacija u Azijsko-pacifičkoj regiji i ostatku svijeta, gdje je zabilježeno novih 25 milijuna, odnosno, 16 milijuna korisnika aktivnih na mjesečnoj razini.

Da se popravi dojam, Meta je objavila da na svim ostalim platformama kombinirano ima gotovo 3,9 milijardi aktivnih korisnika, što je rekord. Riječ je o Instagramu, Messengeru, WhatsAppu i Threadsu.