eKupi ostvario 43,3 milijuna kuna prihoda

eKupi ostvario 43,3 milijuna kuna prihoda
Dražen Tomić

Najmlađa članica M SAN Grupe, u vlasništvu Stipe Matića, regionalna internetska trgovina e-kupi ostvarila je u prošloj godini ukupni prihod od 43,3 milijuna kuna (s PDV-om 52 milijuna kuna), a ove godine očekuju nastavak rasta za gotovo 50 posto i očekuju da bi ukupni prihod trebao dosegnuti 100 milijuna kuna. Gubitak kompanije iznosila je -750 tisuća kuna, a povrat investicije očekuje se u 2015. godini. Tvrtka inače posluje Makedoniji, Sloveniji, Crnoj Gori, Bosni i Hercegovini, Srbiji, a oslonjeni su na skladište M SAN Grupe u Rugvici.

Tvrtka, prema riječima izvršne direktorice i članice Uprave M SAN Grupe Irena Langer Breznik usprkos krizi bilježe rast u svim segmentima, pa tako i po broju zaposlenih tako da sada imaju desetak zaposlenika odnosno 17 u regiji. Do kraja ove godine očekuje gotovo 27 zaposlenika uz u Hrvatskoj, odnosno 40 u regiji uz ukupno povećanje od gotovo 60 posto.

Prema detaljnim podacima poslovanja i u prvom ovogodišnjem vrlo stabilan rast, te slično prema prvim projekcijama očekuju nastavak rasta i u drugom ovogodišnjem kvartalu. Najavljuju i prodaju rabljenih proizvoda kao jednu od najvećih inovacija na domaćem internetskom tržištu.

U sigurnost se ulaže vrlo mnogo koriste VeriSign certifikat koji omogućuje maksimalnu sigurnost, što znači da su odabrali najbolji certifikat koji su mogli pronaći na internetu, ističe Irena Langer Breznik.

„Poslovni model baziran je na proviziji od prodavatelja, a riječ je na primjeru potrošačke elektronike oko 9 posto na elektroniku, s time da treba uzeti u obzir da je samo preko 6 posto je naknada od kartičara kod prodaje na rate. Što se tiče provizije na odjeću i obuću ona je 19 posto, jer je tu i najveći dio povrata koji ponekad iznosi i 40 posto“, objašnjava Irena Langer Breznik, te dodaje da „ulaskom Hrvatske u EU 1. srpnja očekuju da će imati kupce i u Europi. Otvorit ćemo ekupi.eu, odnosno prilagoditi postojeći internetski dućan koji bi trebao biti na engleskom i njemačkom jeziku“.

Kako imaju petnaestak kategorija i oko 114 tisuća proizvoda u ponudi i prodaja ovisi o tome, tako da su najprodavaniji asortiman onaj za škole i urede i prodaje 25-30 posto, informatička oprema i potrošačka elektronika čine 30 posto. Prošle se godine prodavalo više od 20 tisuća različitih artikala“, ističe Irena Langer Breznik, te dodaje kako trenutno imaju „više od 140 različitih dobavljača“.

Prodavatelj ima mogućnost brandiranja uz naknadu, odnosno isticanja zaštitnog znaka vlastite kompanije, kao dodatna pogodnost za tvrtke koje žele prodavati svoje proizvode na e-kupi. Mislimo da smo trenutno broj jedan u Hrvatskoj, objašnjava Irena Langer Breznik i dodaje da su u ukupnoj distribuciji udžbenika zauzimaju 10 posto.

Najvažnije im je zadovoljstvo kupaca, pa prema riječima Irena Langer Breznik, više od 78 posto kupaca im se vraća što je vrlo važno. Nudimo novi koncept internetske trgovine koji objedinjuje kupnju i prodaju, nove i rabljene proizvode, te zadovoljstvo kupaca i zadovoljstvo prodavatelja, objašnjava Irena Langer Breznik.

U prošloj godini prodali su 38500 kompleta udžbenika, nude i njihovo omatanje, a ove godine ponudit će i još bolje i novo korisničko iskustvo. Velika baza korisnika nudi im mogućnost da privuku nove tvrtke za suradnju u prodaji, pojašnjava Irena Langer Breznik, te dodaje kako su na kraju prošle godine imali više od milijuna posjeta portalu, te više od 80 tisuća kupaca. Na kraju ove godine očekuju više od 2 milijuna posjeta i oko 200 tisuća kupaca.