Cisco predviđa da će do 2021. biti 27,1 milijarda IoT uređaja

Cisco predviđa da će do 2021. biti 27,1 milijarda IoT uređaja
Shutterstock

Internet stvari će već do 2021. godine biti pozicioniran na adekvatan način diljem svijeta i uređaji koji ga podržavaju činit će više od 50 posto svih koji imaju mogućnost povezivanja. To znači da će, navodi kroz svoje izvješće Cisco, 2021. biti 27,1 milijarda IoT uređaja i zajedno će činiti pet posto globalnog IP prometa, što je više nego impozantno.

Također, do 2021. bi sukladno ovim brojkama IoT trebao generirati prihode od preko 330 milijardi američkih dolara. Zvuči nevjerojatno, ali treba znati da se pod IoT smatra svaki čip, svaki senzor i svaki uređaj koji prima i odašilje informaciju.

Uz to, svaki tablet, pametni telefon i pametni uređaji u globalu spadaju pod one koji podržavaju IoT i dio su tog "svijeta". Zato ne treba čuditi tolika vrijednost na tržištu kroz sljedećih nekoliko godina.

Što se tiče prošle godine, imali smo diljem svijeta 5,8 milijardi IoT uređaja i to znači da treba ubrzati tempo rasta za 2,5 do tri puta kako bi se ispunila Ciscova prognoza.

No, nije temeljena proizvoljno već na činjenici da mobilne mreže pete generacije dolaze već s 2019. i samim time će se uvelike ubrzati IoT priča, za koju je zapravo fundamentalna stavka taj famozni 5G i brzine koje će nuditi.

Naravno, nije tehnološki aspekt jedina stvar na kojoj treba poraditi. Još uvijek ne postoje ni postavljeni standardi koji bi osiguravali neometan rad više uređaja odjednom, potrebni su protokoli, regulative i suradnja operatera međusobno.

Trenutno zvuči teško izvedivo, ali s obzirom da nema osobe u industriji koja ne prepoznaje potencijal, čini se da će sve krenuti glatko i da za IoT neće biti nikakvih problema čim se brzine znatno povećaju.