Zdravstveni sektor na iznimnom je udaru kibernetičkog kriminala jer podaci pacijenata sadrže sve što bi na crnom tržištu bilo od koristi, zbog čega ne čudi nepovjerenje koje vlada u samu industriju.
Konkretnije, čak 95 posto pacijenata u određenoj je mjeri zabrinuto da bi njihovi podaci mogli "procuriti" gdje ne bi trebali. Pokazalo je to istraživanje provedeno od strane Health Gorille, a prezentirano na Atlas VPN. U njemu je sudjelovalo 1213 osoba.
Ako pogledamo u njega detaljnije, možemo vidjeti da je ekstremno zabrinuto njih 28 posto, srednja zabrinutost vlada kod njih 42 posto i mala zabrinutost kod njih 25 posto. Samo pet posto ih uopće nije zabrinuto što će se dogoditi s njihovim podacima, ako će se išta i dogoditi.
Upravo tih pet posto očito nije svjesno svih problema koji mogu nastati ako dođe do proboja u sustav i "curenja" podataka. Osobe nečasnih namjera mogu na taj način nekome ukrasti identitet, izvesti financijske prevare, načiniti štetu po imidž osobe jer možda su zdravstveni problemi tajna, a potencijalno se objavom, primjerice, mentalnih problema može nanijeti šteta koja bi uzrokovala otežano ili onemogućano liječenje.
Naravno, zaštita postoji, a u velikoj mjeri nude je kompanije koje volimo nazivati "Big Tech". No, nepovjerenje ne jenjava jer ni one nisu baš na najboljem glasu kad se radi o zaštiti korisnika, čuvanju njihove anonimnosti i slično. Stoga, 38 posto nema povjerenja u zaštitu koju nude ili pružaju, a njih 27 posto ima blagi oblik nepovjerenja. Ukupno, izostanak povjerenja prisutan je kod njih 65 posto.
Blago povjerenje osjeća njih 21 posto, a potpuno njih 14 posto, odnosno, ukupno 35 posto ispitanih vjeruje barem u određenoj mjeri Big Tech kompanijama, kad se radi o njihovoj sigurnosti.
Ponovno se pojavio novi problem za korisnike WhatsAppa, a kako se može pronaći riječ je samo o Android korisnicima gdje s adrese koju imate u imeniku dolazi poruka (vidi sliku ispod) da se glasa za mladu plesačicu nakon čega kako ne bi izgledalo kao prijevara stiže i sigurnosni kod za web stranicu, međutim vaš se WhatsApp spaja na neko računalo koje onda na cijeli imenik šalje istu poruku.
OpenAI razmatra moguću akviziciju Googleovog preglednika Chrome kako bi ojačao svoju platformu ChatGPT. Ova vijest dolazi u trenutku kada internet div još uvijek suočava s pritiscima zakonodavaca zbog navodnog monopolističkog položaja na tržištu internetskog pretraživanja.
Europska komisija kaznila je Apple s 570 milijuna eura, a Metu s 228 milijuna eura zbog kršenja Zakona o digitalnim tržištima (DMA). Ovo su prve kazne izrečene u okviru propisa čiji je cilj ograničiti tržišnu dominaciju velikih tehnoloških kompanija.