Izvješće predviđa da će integracija umjetne inteligencije u open banking usluge omogućiti personalizirane bankarske proizvode, uključujući financijsko upravljanje i prilagodljive mogućnosti kreditiranja, što će dodatno potaknuti rast API poziva.
Depositphotos
Novo istraživanje Juniper Research pokazalo je da će broj API poziva u open bankingu globalno porasti za 427 posto, s 137 milijardi poziva u 2025. godini, a do 2029. očekuje se da će taj broj dosegnuti preko 720 milijardi.
Izvješće predviđa da će integracija umjetne inteligencije u open banking usluge omogućiti personalizirane bankarske proizvode, uključujući financijsko upravljanje i prilagodljive mogućnosti kreditiranja, što će dodatno potaknuti rast API poziva. Istraživanje također navodi da API dobavljači sve više koriste generativnu AI (GenAI) kako bi omogućili personalizaciju na velikoj skali. Autor istraživanja Matthew Purnell izjavio je:
„Kvaliteta API-ja nije samo u smanjenju neuspjeha poziva, već i u omogućavanju usluga. Personalizirani proizvodi postaju nužnost u open bankingu, a AI je idealan za automatizaciju rješenja za korisnike.“
Izvješće također ističe važnost regulatornih inicijativa, poput pokretanja Open Finance African Group Frameworka na ključnim afričkim tržištima i faze 2 Open Banking Frameworka u Saudijskoj Arabiji, što identificira regije Bliskog istoka i Afrike kao tržišta s visokim potencijalom.
Ovi trendovi potiču razvoj inovacija u financijskom sektoru i otvaraju nove mogućnosti za suradnju između bankarskih institucija i tehnoloških tvrtki, što može rezultirati revolucionarnim promjenama u načinu pružanja financijskih usluga.
Ponovno se pojavio novi problem za korisnike WhatsAppa, a kako se može pronaći riječ je samo o Android korisnicima gdje s adrese koju imate u imeniku dolazi poruka (vidi sliku ispod) da se glasa za mladu plesačicu nakon čega kako ne bi izgledalo kao prijevara stiže i sigurnosni kod za web stranicu, međutim vaš se WhatsApp spaja na neko računalo koje onda na cijeli imenik šalje istu poruku.
OpenAI razmatra moguću akviziciju Googleovog preglednika Chrome kako bi ojačao svoju platformu ChatGPT. Ova vijest dolazi u trenutku kada internet div još uvijek suočava s pritiscima zakonodavaca zbog navodnog monopolističkog položaja na tržištu internetskog pretraživanja.
Europska komisija kaznila je Apple s 570 milijuna eura, a Metu s 228 milijuna eura zbog kršenja Zakona o digitalnim tržištima (DMA). Ovo su prve kazne izrečene u okviru propisa čiji je cilj ograničiti tržišnu dominaciju velikih tehnoloških kompanija.