Završavamo i drugu sezonu ICTbusiness TV-a, bolje rečeno jednu i pol sezonu koja je napravljena u zaista vrlo zanimljivim uvjetima bez konferencija, sajmova, press konferencija, bez druženja uživo sve nekako drugačije upravo zahvaljujući tehnologijama i rješenjima o kojima pričamo pravom smislu virtualno.
Ovo je posljednja ICTbusiness TV emisija u ovoj sezoni u kojoj u vrijeme kada je krenula aukcija za frekvencijske spektre za 5G mrežu razgovaramo s Natašom Malić, direktorica Sektora za planiranje i inženjering pristupnih mreža Hrvatskog Telekoma koja govori o problemima uvođenja optike, ali i planovima za njezinu izgradnju i uvođenje 5G mreža. Najčešće pričamo o gigabitnim brzinama u mobilnoj mreži, no pravi benefit ove frekvencije je ogroman kapacitet koji 5G na 3,5 GHz donosi u mrežu, ističe Nataša Malić i pojašnjava Optičke mreže imaju veću propusnost od mobilnih 5G mreža i 90 posto manje kašnjenje od konvencionalnih fiksnih mreža te pružaju razinu stabilnosti i dostupnosti do 99,999 posto.
U drugom dijelu emisije razgovaramo s Teom Širolom direktorom Glova za Hrvatsku jer ova je tvrtka nedavno preuzela domaćeg dostavljača hrane Pauza.hr i najavila da im je fokus na tržišta gdje vidie jasne prilike za vodeću poziciju i izgradnju održivog poslovanja što je za njih oduvijek bio srž dugoročne strategije te su tako tržišta Srednja i Istočna Europa vrlo važan dio tog njihovog plana. Sa Širolom smo razgovarali o promjena na tržištu, ali i očekivanjima u budućnosti.
Telekom operateri suočavaju se s brojnim izazovima u eri ubrzanih tehnoloških ulaganja. Ulaganja u optičku infrastrukturu postaju sve skuplja, osobito u ruralnim i slabije naseljenim područjima. Paralelno s time, očekivanja korisnika rastu, a konkurencija neprestano pritišće cijenama i uslugama. Implementacija 5G i 5.5G mreža zahtijeva značajne resurse, kako tehničke, tako i regulatorne.
Telekomunikacijska industrija u 2025. godini ulazi u novu fazu digitalne transformacije, potaknuta ubrzanim razvojem 5G i 5.5G tehnologija. Te napredne mreže omogućuju ne samo brže prijenose podataka i znatno nižu latenciju, već otvaraju vrata inovativnim primjenama poput virtualne stvarnosti (VR), proširene stvarnosti (AR), Interneta stvari (IoT), te sve važnijih rješenja u području umjetne inteligencije na rubu mreže (edge AI).
Holonet razvija platformu koja olakšava kreiranje svjetova te koristi vlastite tehnologije da olakša implementaciju različitih funkcionalnosti unutar njih. Među njima se ističu tehnologija za jednostavniju izradu digitalnih blizanaca i vlastiti sustav holograma. Zašto smatra da se metaverzum izlizao, gdje vide sebe i što je zapravo njihova platforma koja spaja virtualnu i proširenu stvarnost, omogućuje stvaranje imerzivnih webova i rješenja, za ICT na Ti govori jedan od osnivača Holoneta Darian Škarica.