Ovogodišnji sajam CEBIT u Hannoveru po mnogočemu je bio poseban, Novi koncept, novo vrijeme održavanja i čak sedam hrvatskih tvrtki koje su nastupile na sajmu. I sa svima njima smo razgovarali za ovu ekskluzivnu emisiju ICTbusiness TV s kojom se polako približavamo jubilarnoj stotoj emisiji.
Tako osim razgovora s Hartwigom von Saßom koji vodi komunikacije CEBIT-a, razgovarali smo i s čelnim ljudima domaćih kompanija koje su odlučile uložiti novac, povući sredstva iz EU fondova i samostalno nastupiti na sajmu CEBIT 2018 u Hannoveru.
Tako smo razgovarali s Matijom Matijevcem iz Maide koji govori koliko im je važno nastupiti na ovako velikom sajmu i iskoračiti dodatno na europsko i svjetsko tržište. Iako neki ne bi očekivali, na sajmu se našao i Hangar 18 o čijem nastupu govori Vedran Horvat, Noa brand manager koji pojašnjava kako nastupaju zajedno na dijelu namijenjenom rješenjima, proizvodima i uslugama u GSM svijetu.
I za Undabot je nakon odličnih rezultata logičan iskorak bio CEBIT, ističe Hrvoje Kapetanović, dok Vedran Tolić iz Q Softwarea i Domagoj Makar iz Q Xperienca govore koliko žele uz pomoć CEBIT-a dodatno ojačati svoje izvozne pozicije jer i danas već isključivo rade izvozne poslove. Njihove su firme nastupile na zajedničkom štandu, jer kao suosnivači to im je bio logičan potez.
Za Poslovnu inteligenciju dolazak na CEBIT nije ništa novo iako su prvo dolazili samo na poslovne sastanke sada su se odlučili za samostalni izlazak na sajam o čemu je za ICTbusiness TV govorio Goran Marković koji ističe kako je CEBIT pravo mjesto za pripremu partnerstava s drugim tvrtkama i dodatno ojačanje izvoznih pozicija.
Slično razmišlja i Zoran Acinger iz Multicoma kojem je ovo već drugi nastup na sajmu jer su prije nekoliko godina nastupili na zajedničkom štandu sa Spanom. S njime se slaže i Trpimir Kvesić iz InSky Solutionsa koji ističe kako je dobro iskoristiti sredstava za internacionalizaciju poslovanja i uložiti u dolazak na sajmove poput CEBIT-a uz naravno pripremu koja onda osigurava i uspješan nastup.
Iako CEBIT očito neće biti SNOWBIT nikad više osim ako se klima baš toliko ekstremno ne promijeni jer i sljedeće godine je sajam na kraju lipnja ekipa ICTbusiness.info i ICTbusiness TV-a uživala je ove godine u Hannoveru, a kako je to sve izgledalo pogledajte.
Pred vama je posljednja ICTbusiness TV emisija s ovogodišnjeg najvećeg svjetskog sajma mobilne telefonije MWC koji je održanu u Barceloni. Ukupno 35 intervjua, preko 150 tisuća koraka u 6 dana, 8 TV emisija, stotinjak tekstova i sve važno što se događalo i što je posljedica onog što se pričalo i događa se i dan danas.
Polako se bližimo kraju ekskluzivnim TV emisijama s MWC 2025 iz Barcelkone, a u ovoj emisiji donosimo niz zanimljivih razgovora. Tehnologije poput umjetne inteligencije, fleksibilnih zaslona i naprednih sustava preporuka postaju dio svakodnevnog iskustva korisnika, dok telekom operatori ulažu u inovacije i digitalizaciju procesa kako bi zadržali lojalnost korisnika u sve konkurentnijem okruženju. Očekuje se da će integracija AI-a, razvoj pametnih uređaja i unaprjeđenje mrežnih kapaciteta obilježiti sljedeću fazu rasta ICT industrije.
Zagrebački inovacijski centar, poznat kao ZICER, ima bogatu tradiciju dugu više od 30 godina u razvoju inovativnog poduzetništva. Njegova priča počinje 1994. godine, kada je osnovan kao poduzetnički inkubator visokih tehnologija unutar KONČAR‑a, čime je postao jedan od prvih takvih centara u svijetu. Već 1998. godine upravljanje preuzima Grad Zagreb, a centar dobiva novo ime – Tehnološki park Zagreb. Tijekom godina, centar raste i postaje Razvojna agencija Zagreb – Tehnološki park Zagreb, s naglaskom na podršku razvoju patenata, inovacija i izvozu u više od 48 zemalja svijeta. O razvoju razgovaramo s prvim čovjekom ZICERA Franom Šesnićem.