Umjetna inteligencija omogućava nove načine izvršavanja zadataka, a i u mnogim kompanijama zaposlenici je u potpunosti iskorištavaju kako bi bolje obavljali svoj posao. Postoji samo jedan problem - oni često o tome šute. Umjetna inteligencija je kroz moćne algoritme i ubrzane procese učenja napravila ono što je i trebala, a to je prikupljanje enormne količine podataka i potom njeno okretanje u nešto korisno, ovisno o kojim potrebama se radi.
Unatoč potencijalu golemog povećanja produktivnosti od generativne umjetne inteligencije kao što je ona na platformama ChatGPT ili GitHub Copilot, postavlja se pitanje hoće li profesionalcima posao zapravo postati kompliciraniji.
Nedavno istraživanje koje je proveo Gartner među izvršnim direktorima i višim rukovoditeljima otkrilo je da je umjetna inteligencija (AI) vrhunska tehnologija za koju izvršni direktori vjeruju da će značajno utjecati na njihovu industriju u sljedeće tri godine.
Unatoč utjecaju ovih gospodarskih prepreka, polovica izvršnih direktora navela je rast kao glavni strateški poslovni prioritet za sljedeće dvije godine. Tehnologija također ostaje glavno područje fokusa za izvršne direktore, a odmah iza nje slijede pitanja radne snage.
Upravo stoga smo razgovarali s Acom Momčilovićem iz Global AI Ethics Institute koji govori o promjenama koje donosi umjetna inteligencija, kako osigurati pravni okvir za njezin razvoja da se ne ubije ono što donosi tehnologija, a s druge strane da se onemoguće problemi koje ova vrlo moćna tehnologija donosi, možda ne toliko danas, ali u bliskoj budućnosti sigurno da.
Pred vama je posljednja ICTbusiness TV emisija s ovogodišnjeg najvećeg svjetskog sajma mobilne telefonije MWC koji je održanu u Barceloni. Ukupno 35 intervjua, preko 150 tisuća koraka u 6 dana, 8 TV emisija, stotinjak tekstova i sve važno što se događalo i što je posljedica onog što se pričalo i događa se i dan danas.
Polako se bližimo kraju ekskluzivnim TV emisijama s MWC 2025 iz Barcelkone, a u ovoj emisiji donosimo niz zanimljivih razgovora. Tehnologije poput umjetne inteligencije, fleksibilnih zaslona i naprednih sustava preporuka postaju dio svakodnevnog iskustva korisnika, dok telekom operatori ulažu u inovacije i digitalizaciju procesa kako bi zadržali lojalnost korisnika u sve konkurentnijem okruženju. Očekuje se da će integracija AI-a, razvoj pametnih uređaja i unaprjeđenje mrežnih kapaciteta obilježiti sljedeću fazu rasta ICT industrije.
Zagrebački inovacijski centar, poznat kao ZICER, ima bogatu tradiciju dugu više od 30 godina u razvoju inovativnog poduzetništva. Njegova priča počinje 1994. godine, kada je osnovan kao poduzetnički inkubator visokih tehnologija unutar KONČAR‑a, čime je postao jedan od prvih takvih centara u svijetu. Već 1998. godine upravljanje preuzima Grad Zagreb, a centar dobiva novo ime – Tehnološki park Zagreb. Tijekom godina, centar raste i postaje Razvojna agencija Zagreb – Tehnološki park Zagreb, s naglaskom na podršku razvoju patenata, inovacija i izvozu u više od 48 zemalja svijeta. O razvoju razgovaramo s prvim čovjekom ZICERA Franom Šesnićem.