Umjetna inteligencija omogućava nove načine izvršavanja zadataka, a i u mnogim kompanijama zaposlenici je u potpunosti iskorištavaju kako bi bolje obavljali svoj posao. Postoji samo jedan problem - oni često o tome šute. Umjetna inteligencija je kroz moćne algoritme i ubrzane procese učenja napravila ono što je i trebala, a to je prikupljanje enormne količine podataka i potom njeno okretanje u nešto korisno, ovisno o kojim potrebama se radi.
Unatoč potencijalu golemog povećanja produktivnosti od generativne umjetne inteligencije kao što je ona na platformama ChatGPT ili GitHub Copilot, postavlja se pitanje hoće li profesionalcima posao zapravo postati kompliciraniji.
Nedavno istraživanje koje je proveo Gartner među izvršnim direktorima i višim rukovoditeljima otkrilo je da je umjetna inteligencija (AI) vrhunska tehnologija za koju izvršni direktori vjeruju da će značajno utjecati na njihovu industriju u sljedeće tri godine.
Unatoč utjecaju ovih gospodarskih prepreka, polovica izvršnih direktora navela je rast kao glavni strateški poslovni prioritet za sljedeće dvije godine. Tehnologija također ostaje glavno područje fokusa za izvršne direktore, a odmah iza nje slijede pitanja radne snage.
Upravo stoga smo razgovarali s Acom Momčilovićem iz Global AI Ethics Institute koji govori o promjenama koje donosi umjetna inteligencija, kako osigurati pravni okvir za njezin razvoja da se ne ubije ono što donosi tehnologija, a s druge strane da se onemoguće problemi koje ova vrlo moćna tehnologija donosi, možda ne toliko danas, ali u bliskoj budućnosti sigurno da.
Telekomunikacijska industrija u 2025. godini ulazi u novu fazu digitalne transformacije, potaknuta ubrzanim razvojem 5G i 5.5G tehnologija. Te napredne mreže omogućuju ne samo brže prijenose podataka i znatno nižu latenciju, već otvaraju vrata inovativnim primjenama poput virtualne stvarnosti (VR), proširene stvarnosti (AR), Interneta stvari (IoT), te sve važnijih rješenja u području umjetne inteligencije na rubu mreže (edge AI).
Holonet razvija platformu koja olakšava kreiranje svjetova te koristi vlastite tehnologije da olakša implementaciju različitih funkcionalnosti unutar njih. Među njima se ističu tehnologija za jednostavniju izradu digitalnih blizanaca i vlastiti sustav holograma. Zašto smatra da se metaverzum izlizao, gdje vide sebe i što je zapravo njihova platforma koja spaja virtualnu i proširenu stvarnost, omogućuje stvaranje imerzivnih webova i rješenja, za ICT na Ti govori jedan od osnivača Holoneta Darian Škarica.
Udruga DIH Innovamare predvodnik je digitalne i zelene transformacije plave ekonomije kroz inovativne pomorske tehnologije, održivi razvoj i očuvanje morske bioraznolikosti. Kao nositelj prestižnog priznanja Blue Champion Europske investicijske banke i Europske komisije, DIH Innovamare je prepoznat kao jedan od ključnih europskih projekata za obnovu oceana i voda. Osnovana u Šibeniku 2023., udruga povezuje znanstveni, gospodarski i javni sektor u razvoju naprednih rješenja za morske ekološke izazove i tehnološki napredak podvodnih operacija, o čemu smo razgovarali s Mateom Ivancom predsjednikom Upravnog odbora DIH Innovamare.