Umjetna inteligencija omogućava nove načine izvršavanja zadataka, a i u mnogim kompanijama zaposlenici je u potpunosti iskorištavaju kako bi bolje obavljali svoj posao. Postoji samo jedan problem - oni često o tome šute. Umjetna inteligencija je kroz moćne algoritme i ubrzane procese učenja napravila ono što je i trebala, a to je prikupljanje enormne količine podataka i potom njeno okretanje u nešto korisno, ovisno o kojim potrebama se radi.
Unatoč potencijalu golemog povećanja produktivnosti od generativne umjetne inteligencije kao što je ona na platformama ChatGPT ili GitHub Copilot, postavlja se pitanje hoće li profesionalcima posao zapravo postati kompliciraniji.
Nedavno istraživanje koje je proveo Gartner među izvršnim direktorima i višim rukovoditeljima otkrilo je da je umjetna inteligencija (AI) vrhunska tehnologija za koju izvršni direktori vjeruju da će značajno utjecati na njihovu industriju u sljedeće tri godine.
Unatoč utjecaju ovih gospodarskih prepreka, polovica izvršnih direktora navela je rast kao glavni strateški poslovni prioritet za sljedeće dvije godine. Tehnologija također ostaje glavno područje fokusa za izvršne direktore, a odmah iza nje slijede pitanja radne snage.
Upravo stoga smo razgovarali s Acom Momčilovićem iz Global AI Ethics Institute koji govori o promjenama koje donosi umjetna inteligencija, kako osigurati pravni okvir za njezin razvoja da se ne ubije ono što donosi tehnologija, a s druge strane da se onemoguće problemi koje ova vrlo moćna tehnologija donosi, možda ne toliko danas, ali u bliskoj budućnosti sigurno da.
Nosivi uređaji od pametnih satova i narukvica do pametnih odjevnih predmeta i prstenova – postali su nezaobilazan dio svakodnevnog života milijuna korisnika. Prvotno su služili za motivaciju korisnika na više kretanja i aktivniji način života, a danas, zahvaljujući sve sofisticiranijim senzorima i umjetnoj inteligenciji, imaju potencijal transformirati osobno zdravlje i sustave zdravstvene skrbi.
Telekomunikacijska industrija nalazi se usred najdinamičnije transformacije u svojoj povijesti, a ključnu ulogu u tom procesu imaju umjetna inteligencija (AI), kvantno računarstvo i napredak 5G tehnologije. Ovogodišnji MWC u Barceloni poslužio je kao platforma za predstavljanje najnovijih inovacija i vizija koje oblikuju budućnost povezivanja, poslovanja i svakodnevnog života.
MWC 2025 u Barceloni jasno je potvrdio kako telekom industrija više nije ograničena samo na pružanje osnovne povezanosti, već je postala ključni katalizator digitalnih inovacija u svim granama gospodarstva. Telekom kompanije danas su strateški partneri digitalne ekonomije, a njihova rješenja čine temelj za razvoj novih digitalnih aplikacija i servisa. Integracija cloud tehnologija, umjetne inteligencije i strateških partnerstava s IT sektorom oblikuju budućnost ove industrije, koja se nalazi usred najdublje transformacije u svojoj povijesti. O tome je govorio Matija Ražem, Chief Telecom Commercial Officer (CTCO) iz Infobipa.