Kinezi masovno kupuju Huawei mobitele usprkos rastu cijena

Kinezi masovno kupuju Huawei mobitele usprkos rastu cijena

Huawei se ovog svibnja našao na dodatnom udaru zbog strožih američkih sankcija, koje onemogućavaju proizvođačima čipova poslovanje s tom kineskom kompanijom. Upravo zato korisnici u najmnogoljudnijoj zemlji svijeta hrle kako bi kupili Huawei uređaje, svjesni da im je proizvodnja u ovom obliku limitirana.

Pritom im ne smeta ni činjenica da su osjetno poskupili. Primjerice, modeli koji su se pojavili na tržištu nakon siječnja ove godine, skuplji su za 40 posto u prosjeku. Ili za 60 do 74 američka dolara. A Mate 30 RS Prosche Design skuplji je za nevjerojatnih 443,7 dolara, iako je bio ekstremno skup i prije tog rasta cijene.

Dakle, iako je životni standard u Kini nešto niži nego u zapadnijem dijelu svijeta, korisnike to ne muči previše, žele svoj primjerak Huaweija. Jer, osim što je ta kompanija kineski simbol, kad se radi o pametnim telefonima, riječ je i o svojevrsnom inatu i patriotizmu, proizašlom iz činjenice da Amerikanci sputavaju Huawei u njegovu poslovanju.

Kako god, analitičari dodatno pospješuju rast cijena objavama da će Huawei do sredine iduće godine ostati bez komponenti za svoje pametne telefone. Nakon toga će se morati snalaziti kako god zna, a činjenica jest da alternativa ne može biti kao original. Samim time, upitan je i opstanak Huaweija na tržištu pametnih telefona.

Čak će i Kinezi odustati od njega ako i hardverski počne zaostajati kao što već uvelike zaostaje softverski za konkurencijom. A to bi označilo konačni krah...

Stoga, Huawei mora polučiti izniman uspjeh s Mate 40 serijom, koja bi se mogla pojaviti na kineskom tržištu u studenome. Sve nakon toga poprilično je neizvjesno, ali teško je vjerovati da jedan takav gigant kao Huawei nema neke adute u rukavu, koji bi ublažili tešku situaciju...